აშშ სომხეთსა და აზერბაიჯანს სამხედრო მოქმედებების დაუყოვნებლივ შეწყვეტისკენ მოუწოდებს
ამერიკის სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი სომხეთსა და აზერბაიჯანს სამხედრო მოქმედებების დაუყოვნებლივ შეწყვეტისკენ მოუწოდებს. განცხადებას სახელმწიფო დეპარტამენტი ავრცელებს.
"ამერიკის შეერთებული შტატები ღრმად შეშფოთებულია სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე შეტაკებების შესახებ ცნობების გამო, მათ შორის სომხეთის შიგნით დასახლებებზე და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე თავდასხმების შესახებ ცნობების შესახებ.
კონფლიქტის სამხედრო გადაწყვეტა არ შეიძლება. ჩვენ მოვუწოდებთ დაუყოვნებლივ შეწყვიტდეს სამხედრო მოქმედებები", - აღნიშნულია განცხადებაში.
სომხეთი-აზერბაიჯანის საზღვარზე ინტენსიური ბრძოლები 13 სექტემბრის, დაახლოებით, 00:05-ზე დაიწყო. შეტაკებებს მოყვა მსხვერპლი.
მხარეები ცეცხლის გახსნაში ერთმანეთს ადანაშაულებენ

The name of the new president of the UAE became known
The Supreme Federal Council of the United Arab Emirates (UAE) elected Crown Prince Mohammed bin Zayed Al Nahyan of Abu Dhabi as president. The decision was made unanimously.
This was reported by the state news agency WAM.
"His Highness Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan was unanimously elected president of the United Arab Emirates to succeed the late Sheikh Khalifa bin Zayed al-Nahyan," the report said.
Mohammed bin Zayed al-Nahyan is the younger brother of the late UAE President Sheikh Khalifa. When he suffered a stroke, he became the de facto ruler of the emirate of Abu Dhabi and all the UAE since 2014 and made all major decisions.