ზელენსკი - ყველაფერი, რაც ხერსონის რეგიონში ხდება, ოკუპანტის მიზანმიმართული დანაშაულია
ხერსონის ოლქის ოკუპირებულ ნაწილს სჭირდება საერთაშორისო საზოგადოების დახმარება კახოვკის ჰიდროელექტროსადგურის აფეთქების შედეგების აღმოსაფხვრელად, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, ტერიტორიების ოკუპირებულ ნაწილში ათამდე დასახლებული პუნქტი დაიტბორა და ევაკუაცია საერთოდ არ ხდება.
"ხალხი უკვე მეორე დღეა, სახურავებზეა, წყლის ხაფანგში, სასმელი წყლის გარეშე, საკვებისა და სამედიცინო დახმარების გარეშე. ჩვენ არ ვიცით რამდენია გარდაცვლილი და დაშავებული“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მას მიაჩნია, რომ სამხრეთ უკრაინაში განვითარებულ მოვლენებს მსოფლიოსგან მაქსიმალური ყურადღება უნდა მიექცეს.
"ეს ყველაფერი, რაც ჩვენ შეგვხვდა, არის ოკუპანტის მიზანმიმართული დანაშაული. ბევრი კითხვაა, რა მოხდა, მაგრამ ეს მოხდა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე. ჩვენ ჯერ კიდევ გასულ წელს ვსაუბრობდით კაშხლისა და სადგურის სხვა სტრუქტურების ოკუპანტების მიერ დანაღმვის შესახებ. ახლა ოკუპანტები ბომბავენ იმ ტერიტორიებს, სადაც ევაკუაცია მიმდინარეობს. ცხადია, კატასტროფით დაინტერესებულია რუსეთი“, - აცხადებს უკრაინის პრეზიდენტი.

EU to impose price ceiling on Russian oil and curb smuggling - Politico
The countries of the European Union have 90% agreed on the eighth package of sanctions against Russia, which will include a ceiling on oil prices. A monitoring system will be created that will not allow sanctions to be circumvented.
This is reported by Politico.
According to the publication, the draft document of the European Commission includes a monitoring system for changing the flag of tankers in order to monitor attempts to circumvent sanctions against Russian oil.
Changing the tanker's registration to a country not subject to the need to comply with EU sanctions could help shipowners trade Russian oil at a price higher than the ceiling on its purchase price, which the EU will introduce as part of the eighth package.
In particular, the publication mentioned Panama, whose flag tankers may not comply with the conditions adopted by the EU.