გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ უკრაინის შესახებ რეზოლუცია მიიღო – აშშ-მა და რუსეთმა წინააღმდეგ მისცეს ხმა
ორშაბათს, 24 თებერვალს, გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 93 ხმით დაუჭირა მხარი უკრაინისა და მისი პარტნიორების მიერ წარდგენილ რეზოლუციას. წინააღმდეგი მისცა ხმა რუსეთმა და შეერთებულმა შტატებმა.
გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 93 ხმით მხარი დაუჭირა რეზოლუციას, რომელიც რუსეთის მიერ უკრაინიდან ჯარების დაუყოვნებლივ გაყვანას მოითხოვს. წინააღმდეგი იყო 18 ქვეყანა, 65-მა თავი შეიკავა.
რეზოლუციის წინააღმდეგ ხმას მისცეს აშშ-მა, რუსეთმა, უნგრეთმა და ისრაელმა, ჩინეთმა თავი შეიკავა.
რეზოლუცია სახელწოდებით “უკრაინაში ყოვლისმომცველი, სამართლიანი და ხანგრძლივი მშვიდობის მიღწევის ხელშეწყობა“ უკრაინამ 50-ზე მეტ სახელმწიფოსთან ერთად, მათ შორის ევროპის უმეტეს ქვეყნებთან ერთად, წარადგინა.
ამასთან, გენერალურმა ასამბლეამ 89 ხმით მხარი დაუჭირა უკრაინის შესახებ შეერთებული შტატების მიერ წარდგენილ რეზოლუციის პროექტს. მის თავდაპირველ ტექსტში არ იყო მითითებული, რომ რუსეთი იყო აგრესორი და არც მოუწოდებდა რუსეთის ფედერაციას, გაეყვანა ჯარები ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, მაგრამ გენერალურმა ასამბლეამ შეიტანა ცვლილებები ამერიკული რეზოლუციის ტექსტში, კერძოდ, შეცვალა „რუსეთის ფედერაციასა და უკრაინას შორის კონფლიქტი“ წინადადებით “რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრა“.
ასეთი ცვლილებების შემდეგ დარბაზში საკმარისი ხმები მოიძებნა შეცვლილი ამერიკული რეზოლუციისთვის, რომელსაც რუსეთმა წინააღმდეგ მისცა ხმა, შეერთებულმა შტატებმა კი თავი შეიკავა.
უკრაინის მიერ წარდგენილი დოკუმენტი ზოგადად უკრაინის შესახებ იმ რეზოლუციის სულისკვეთებაა, რომელიც გენერალურმა ასამბლეამ ორი წლის წინ, 2023 წლის 23 თებერვალს, რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის პირველ წლისთავზე მიიღო. მაშინ მას მხარი გაეროს 141 წევრმა ქვეყანამ დაუჭირა, წინააღმდეგ მხოლოდ შვიდმა (რუსეთმა და მისმა თანამოაზრეებმა) მისცა ხმა.
ეს რეზოლუცია აშკარად უწოდებს რუსეთის აგრესიას აგრესიას, ადასტურებს უკრაინის სუვერენიტეტს მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში, მოუწოდებს გრძელვადიანი მშვიდობისკენ წელს, მაგრამ მხოლოდ “სახელმწიფოების ტერიტორიული მთლიანობის” პრინციპის საფუძველზე და მოითხოვს რუსეთისგან, სრულიად და უპირობოდ გაიყვანოს თავისი შეიარაღებული ძალები უკრაინის ტერიტორიიდან და შეწყვიტოს სამხედრო ქმედება უკრაინის წინააღმდეგ და ნებისმიერი თავდასხმა მშვიდობიანი მოსახლეობის და ინფრასტრუქტურის წინააღმდეგ.
უკრაინის მიერ შექმნილი შედარებით მოცულობითი დოკუმენტისგან განსხვავებით, ამერიკული რეზოლუციის პროექტი ცხრა სტრიქონში ჯდება და “მოუწოდებს უკრაინასა და რუსეთის ფედერაციას ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებას”, ამ მშვიდობის პირობების მითითების გარეშე, ან თუნდაც იმის მითითების გარეშე, ვინ არის აგრესორი და ვინ არის აგრესიის მსხვერპლი.