გივი მიქანაძემ თურქეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს უმასპინძლა
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ თურქეთის რესპუბლიკის ახლად დანიშნულ საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან მუსტაფა თურქერ არისთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მინისტრმა ელჩს ახალ თანამდებობაზე წარმატება უსურვა და აღნიშნა, რომ საქართველოსა და თურქეთს მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობა აკავშირებთ. გივი მიქანაძის თქმით, ორი ქვეყნის ძალისხმევით განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სფეროებში არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივა ხორციელდება.
გივი მიქანაძემ მუსტაფა თურქერ არისს საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე მასშტაბური რეფორმების ძირითადი მიმართულებების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია და განსაკუთრებული ყურადღება უმაღლესი განათლების სისტემის რეფორმაზე გაამახვილა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის არსებული წარმატებული თანამშრომლობა განიხილეს და პარტნიორობის გაფართოების პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
საუბარი შეეხო ახალგაზრდებისთვის ერთობლივი პროექტების განხორციელების საკითხს. აღინიშნა, რომ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და თურქეთის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის სამინისტროს შორის გაფორმებული მემორანდუმი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ახალგაზრდებს შორის კავშირების გაღრმავებას.
შეხვედრის დასასრულს, ელჩმა მადლობა გადაუხადა გივი მიქანაძეს მასპინძლობისთვის და ორ ქვეყანას შორის არსებული კონსტრუქციული პარტნიორობის გაძლიერების მზაობა გამოთქვა.

Georgia and Turkey discuss expanding cooperation in education and youth affairs
During the meeting, the sides reviewed existing cooperation between the two countries and discussed prospects for expanding the partnership further
Georgia’s Education Minister Givi Mikanadze has held an introductory meeting with Turkey’s newly appointed ambassador to Georgia,Mustafa Türker Arı, to discuss bilateral cooperation in education, science and youth policy.
Mikanadze congratulated the ambassador on his appointment and said Georgia and Turkey had maintained productive cooperation for many years. He noted that the two countries were jointly implementing a number of important initiatives in the fields of education, science and youth affairs.
The minister also briefed the ambassador on ongoing large-scale reforms in Georgia’s education system, with particular focus on reforms in higher education.
During the meeting, the sides reviewed existing cooperation between the two countries and discussed prospects for expanding the partnership further.
Talks also covered the implementation of joint projects for young people. The ministry said a memorandum signed between Georgia’s Education Ministry and Turkey’s Ministry of Youth and Sports would help strengthen ties between young people in the two countries.
At the end of the meeting, the ambassador thanked Mikanadze for hosting the talks and expressed readiness to further deepen constructive cooperation between Georgia and Turkey.