ოკუპირებულ აფხაზეთში, ე.წ. პარლამენტთან შეკრებილები აცხადებენ, რომ არ დაიშლებიან, სანამ ბიჭვინთის აგარაკების რუსეთისთვის გადაცემის საკითხი არ გადაწყდება.
“ჩვენ, აფხაზეთის სამოქალაქო საზოგადოებისა და ინტელიგენციის, პოლიტიკური და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა დავიწყეთ აქცია ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის შესახებ შეთანხმების საპრეზიდენტო ვერსიით რატიფიცირების თავიდან ასაცილებლად, რაც ეწინააღმდეგება აფხაზეთის კონსტიტუციას. მოვუწოდებთ დაინტერესებულ მოქალაქეებს, განურჩევლად მათი პოლიტიკური შეხედულებებისა, მხარი დაუჭირონ სახალხო კრების მიმდებარე მოედანზე მიმდინარე მშვიდობიან აქციას“, – განაცხადა ალხას ჯინჯოლიამ.
განცხადება ასევე გაავრცელა ახალგაზრდულმა მოძრაობამ “ჩვენი ბიჭვინთა”.
გავრცელებული ინფორმაციით, ე.წ. პარლამენტი ბიჭვინთის აგარაკების რუსეთისთვის გადაცემის საკითხს 28-ის ნაცვლად, 27 დეკემბერს განიხილავს. მიზეზი კი სავარაუდოდ, ის გახდა, რომ ოპოზიციონერმა “დეპუტატებმა” 28 დეკემბერს საკითხის განხილვის პარალელურად, საპროტესტო აქცია დააანონსეს. არსებობს ვარაუდი, რომ ოპოზიციონერები “პარლამენტის სხდომის” ჩაშლას აპირებენ.
პარალელურად მედიაში ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. გენერალური პროკურორის ადგურ აგრბას ვიდეომიმართვა გავრცელდა. მან მოქალაქეებს მოუწოდა “თავი შეიკავონ არასანქცირებულ აქციაში მონაწილეობისგან“.