ზელენსკი – ამ წლის გაძლება ნიშნავს მთელი ამ ომის გაძლებას
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, ამ წლის გაძლება ნიშნავს გაუძლო მთელ ამ სრულმასშტაბიან ომს, რომელსაც რუსეთი აწარმოებს უკრაინის წინააღმდეგ.
მისი თქმით, მუდმივ კავშირშია სამხედროებთან და მეთაურებთან.
“წელს ყოველ დღე, ყოველ ღამე ახალი მკაცრი სამხედრო შეტაკებებია. ყველაზე ინტენსიური ბრძოლებია ავდეევკაში, მარინკის მიმართულებით, ბახმუტში, ლიმანში, კუპიანსკში. ჩვენი სახელმწიფოს სამხრეთით. ჩვენი ჯარისკაცების აბსოლუტურად გმირული შრომა. ყველა თავდაცვისა და უსაფრთხოების ძალების. ყველა ბრიგადის, რომელიც ფრონტის ხაზზეა. ყველა ქვედანაყოფის. ყველას, ვინც თავდაცვისთვის მუშაობს. ყველას, ვინც ეხმარება.
და ჩვენი სახელმწიფოს მთავარი პრიორიტეტი – უცვლელად – არის უზრუნველვყოთ ყველაფერი, რაც საჭიროა უკრაინის დასაცავად და ჩვენი აქტიური მოქმედებებისთვის. საბრძოლო მასალა. თვითმფრინავები. აღჭურვილობა. პერსონალი. გაუძლო ამ წელს, ნიშნავს გაუძლო მთელ ამ ომს. მნიშვნელოვანი დროა მრავალი თვალსაზრისით. გადამწყვეტი. მადლობა ყველას, ვინც ამას აცნობიერებს, ვინც ეხმარება სახელმწიფოს გაძლიერებაში და ჩვენს ჯარისკაცებს აქვთ შესაძლებლობა გაანადგურონ მტერი“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
გარდა ამისა, პრეზიდენტის თქმით, მუშაობა გრძელდება ყველა პარტნიორთან, რათა უკრაინამ მიიღოს საკმარისი მოცულობის თავდაცვის პაკეტები ამ თვეში.
“ახლა ჩვენ უკვე გვაქვს კიდევ ერთი თავდაცვითი ნაბიჯი გერმანიიდან უკრაინისთვის. ეს არის საჰაერო თავდაცვის რაკეტები, ეს არის 155 კალიბრის არტილერია, ასევე სხვა საჭირო ნივთები. მადლობა! ძალიან დროული პაკეტია. ჩვენ ველოდებით ასეთ ნაბიჯებს ჩვენი სხვა პარტნიორებისგან, კერძოდ, შეერთებული შტატებისგან,  რათა უზრუნველვყოთ, რომ რუსულმა ტერორმა ვერ გაიმარჯვოს ამ ზამთარში, ისევე როგორც ეს გასულ წელს ვერ მოახერხა“, – განაცხადა ზელენსკიმ.