2023 წელს ევროკავშირმა EU4Business ინიციატივის მეშვეობით, მცირე და საშუალო საწარმოების (SMEs) ზრდისა და განვითარების მხარდასაჭერად საქართველოში 44 მილიონი ევროს ინვესტიცია განახორციელა. ამ მნიშვნელოვანი ინვესტიციის შედეგად შეიქმნა სამუშაო ადგილები, გაიზარდა ექსპორტი, დაინერგა ინოვაციები, რამაც ხელი შეუწყო საქართველოს ეკონომიკის მდგრადობის გაძლიერებასა და განვითარებას, – ინფორმაციას ევროკავშირის წარმომადგენლობა ავრცელებს.
“მხოლოდ გასულ წელს, 50 სხვადასხვა პროექტის მეშვეობით მხარდაჭერა მიიღო საქართველოში მოქმედმა 39,000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო ბიზნესმა. აღნიშნულმა პროექტებმა ხელშესახები შედეგები მოიტანა როგორც თავად მეწარმეებისთვის, ასევე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის, კერძოდ: მხარდაჭერილი მცირე და საშუალო საწარმოების ბრუნვა 12.8%-ით გაიზარდა, რაც თითქმის 37,000 ახალი სამუშაო ადგილის შექმნაში აისახა. გარდა ამისა, ბიზნესებმა 200 მილიონი ევროს ოდენობის დამატებითი შემოსავალი მიიღეს, რაც ეკონომიკური ზრდის სტიმულირებაში ამ ინიციატივის ეფექტიანობაზე მეტყველებს.
ევროკავშირის მხარდაჭერა სამი ძირითადი ღერძის გარშემოა აგებული:
ფინანსებზე წვდომა: 2023 წელს განხორციელდა2 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ჯამური ბიუჯეტის 52.9%) შეღავათიანი სესხების, მიკროფინანსირების და მცირე და საშუალო ბიზნესის ფინანსური ცნობიერების ამაღლების მხარდასაჭერად.
ბიზნესის განვითარების სერვისები: 10.9 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ბიუჯეტის 24,8%) კონსულტაციების, ტრენინგებისა და ბიზნესკლასტერების განვითარებისთვის, რაც ხელს უწყობს მეწარმეობის განვითარებასა და ინოვაციების დანერგვას.
ბიზნესის ხელშემწყობი გარემო: 9.7 მილიონი ევროს ინვესტიცია (ბიუჯეტის 22,2%) მარეგულირებელი გარემოს რეფორმის ხელშესაწყობად, პოლიტიკის შემუშავების შესაძლებლობების გასაუმჯობესებლად და საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის წასახალისებლად, რაც ბიზნესს მისი განვითარებისათვის უფრო ხელსაყრელ გარემოს უქმნის”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.
“ევროკავშირი კვლავ უჭერს მხარს საქართველოს ეკონომიკის ზრდასა და კონკურენტუნარიანობის გაძლიერებას. ევროკავშირის ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმის ფარგლებში განხორციელებულმა პროექტმა საკუთარ მიზანს, რომელიც 80,000 მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერას ითვალისწინებდა, უკვე გადააჭარბა. 2021-2023 წლებში ევროკავშირის დახმარება 100 000-ზე მეტმა მცირე და საშუალო ბიზნესმა მიიღო. ჩვენ მოხარული ვართ, რომ ეს შედეგები EU4Business-ის ანგარიშში აისახება: კერძოდ, ის, რომ ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილ მცირე და საშუალო საწარმოებში ამდენი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა, აგრეთვე ის, რომ ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი საწარმოების 40.4%-ის მფლობელი ან მმართველი ქალია, რაც ბიზნესში გენდერულ თანასწორობას უწყობს ხელს. ევროკავშირის მიერ საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში განხორციელებული ინვესტიცია ქვეყნის მომავალში განხორციელებული ინვესტიციაა“, – განაცხადა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელმა ნიკოლას სენდროვიჩმა.

The European Union has announced that its €44 million investment in Georgia’s small and medium-sized enterprises (SMEs) through the EU4Business initiative last year has significantly enhanced the country’s economic growth.
The EU representation in Georgia on Friday said, more than 39,000 businesses received support through 50 projects in 2023. This support resulted in a 12.8% increase in turnover and the creation of nearly 37,000 new jobs, demonstrating the initiative’s direct impact on the country’s entrepreneurial landscape.
The EU’s funding also helped businesses generate an additional €200 million in income, further emphasizing the initiative’s role in promoting economic growth. The investment focused on three key areas:
improving access to finance, providing business development services, and creating a more business-friendly environment. Of the total budget, €2 million went towards offering soft loans, microfinance, and financial literacy programs for SMEs, while €10.9 million was allocated to consulting, training, and fostering business clusters. Additionally, €9.7 million was used to improve the regulatory environment and promote dialogue between public and private sectors, facilitating a more supportive climate for businesses.
In 2023 alone, EU support enabled 458 Georgian SMEs to enter export markets, increasing the country’s overall export volume by 6.8%. The initiative also saw 17,275 SMEs securing loans and 371 enterprises receiving grants. Moreover, the focus on gender equality was a key aspect of the program, with 40.4% of EU-supported businesses being owned or managed by women. Employment in these businesses increased by 5%.
Nicholas Cendrowicz, head of the EU’s cooperation department in Georgia, highlighted the success of the initiative, noting that the EU had exceeded its target of supporting 80,000 SMEs. Between 2021 and 2023, over 100,000 businesses received assistance, creating 77,000 new jobs and bringing in €550 million in additional income. Cendrowicz emphasized that the EU’s investment is not only driving economic growth but also promoting innovation and inclusive development, ensuring a brighter economic future for Georgia.