25 ივლისიდან 6 აგვისტოს ჩათვლით საქართველოში მრავალეროვნული საერთაშორისო სწავლება "მტკიცე სული 2025" (Agile Spirit 2025) გაიმართება
3731
25 ივლისიდან 6 აგვისტოს ჩათვლით საქართველოში მრავალეროვნული საერთაშორისო სწავლება „მტკიცე სული 2025“ (Agile Spirit 2025) გაიმართება.  სწავლებას საქართველო მეთორმეტედ უმასპინძლებს.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, Agile Spirit 2025 მიზნად ისახავს მონაწილე ქვეყნების თავდაცვის ძალებს შორის მზადყოფნის დონის ამაღლებას, ურთიერთთავსებადობის და ოპერატიული შესაძლებლობების გაძლიერებას. სწავლების მთავარი შემადგენელი კომპონენტებია  სამეთაურო-საშტაბო ნაწილი, ქართულ-ამერიკული ტაქტიკური კონვოი სენაკი-ვაზიანის საავტომობილო გზის მონაკვეთზე, კომბინირებული სწავლება საბრძოლო სროლებით, სპეციალური ოპერაციების ძალების ერთობლივი აქტივობები და საქართველოს თავდაცვის ძალების საბრძოლო მომზადების ცენტრის (CTC) ვალიდაცია.
Agile Spirit 2025 საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკაში ჩატარდება. საქართველოში დაგეგმილ Agile Spirit 2025-ს ერთობლივად უხელმძღვანელებს საქართველოს თავდაცვის ძალების დასავლეთის სარდლობა და აშშ-ის ჯორჯიის შტატის ეროვნული გვარდია და მასში საქართველოს, აშშ-ის, თურქეთის, პოლონეთის, გერმანიის, იტალიის, საბერძნეთის, მოლდოვას, რუმინეთის, ბულგარეთის, სლოვაკეთის, ლიეტუვას და უკრაინის სამხედრო მოსამსახურეები მიიღებენ მონაწილეობას. სწავლებაში დამკვირვებლებად იქნებიან წარმოდგენილი სომხეთისა და იაპონიის შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლები.
Agile Spirit 2025 რამდენიმე ლოკაციაზე ჩატარდება, კერძოდ: კრწანისში, ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში, ვაზიანში - საბრძოლო მომზადების ცენტრსა და ვაზიანის პოლიგონებზე, ნორიოს საწვრთნელ არეალში, მუხროვანს და სენაკში - მე-2 ქვეით ბრიგადაში. სწავლებაში წარმოდგენილი იქნება საქართველოს თავდაცვის ძალების შეიარაღებაში არსებული ჯავშანტექნიკა და საჰაერო საშუალებები. სწავლებაში მონაწილეობისთვის საქართველოში მოზიდულია აშშ-ის არმიის საბრძოლო მანქანები და მრავალფუნქციური ვერტმფრენები UH60 „შავი ქორი“, ასევე თურქეთის რესპუბლიკის შეიარაღებულ ძალებში  არსებული შვეულმფრენი პუმა AS332. სწავლების აღსრულება დაიწყება 21 ივლისს ამერიკულ-თურქული ერთობლივი საჰაერო სადესანტო ოპერაციით თურქეთში, ადანას პროვინციასთან ახლოს.

The drills will involve various armoured and air assets from the Georgian Defence Forces, as well as combat vehicles and UH-60 Black Hawk helicopters from the US Army
Georgia is set to host the multinational military exercise Agile Spirit 2025 from 25 July to 6 August, marking the twelfth time the country has hosted the large-scale defence training event.
The Ministry of Defence of Georgia said on Monday the aim of the exercise is to enhance the readiness, interoperability, and operational capabilities of the participating nations’ armed forces.
The drill will feature several key components, including a command and staff exercise, a joint Georgian-American tactical convoy along the Senaki-Vaziani route, combined live-fire training, special operations forces exercises, and the validation of Georgia’s Combat Training Centre (CTC).
This year, Agile Spirit 2025 will be held jointly in Georgia and the Republic of Turkey. The exercise will be co-led by the Georgian Defence Forces' Western Command and the US Georgia National Guard.
Troops from Georgia, the United States, Turkey, Poland, Germany, Italy, Greece, Moldova, Romania, Bulgaria, Slovakia, Lithuania, and Ukraine will participate. Military representatives from Armenia and Japan will join as observers.
The Georgian segment of the exercise will take place across multiple locations, including the NATO–Georgia Joint Training and Evaluation Centre (JTEC) in Krtsanisi, the Combat Training Centre and ranges in Vaziani, the Norio and Mukhrovani training areas, and the 2nd Infantry Brigade base in Senaki.
The drills will involve various armoured and air assets from the Georgian Defence Forces, as well as combat vehicles and UH-60 Black Hawk helicopters from the US Army. Turkey will contribute AS332 Puma helicopters.
The operation will commence on 21 July with a joint US-Turkish airborne exercise near Adana Province in southern Turkey, ahead of the main training events in Georgia.