თვალჭრელიძის ქუჩაზე შენობა-ნაგებობები სრულად ამორტიზებულია და იქ მცხოვრები ადამიანების ჯანმრთელობისა და სიცოცხლისთვის საშიშია. ამას ადასტურებს სამხარაულის ექსპერტიზის დასკვნაც, - ამის შესახებ აღსრულების ეროვნული ბიუროს განცხადებაშია აღნიშნული.
განცხადების თანახმად, მიმდინარეობდა მოლაპარაკებები კრედიტორ მხარესთან, რომელიც ასევე მზად იყო, სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, ჩართულიყო უკანონოდ მცხოვრები ოჯახების დროებით ქირით უზრუნველყოფის საკითხში, რაზეც ოჯახების ნაწილმა უარი განაცხადა.
"მისამართზე მდებარეობს ხუთი შენობა შავი კარკასის მდგომარეობით. განსაკუთრებით ხაზგასასმელია, რომ შენობა-ნაგებობები სრულად ამორტიზებულია და იქ მცხოვრები ადამიანების ჯანმრთელობისა და სიცოცხლისთვის საშიშია. ამას ადასტურებს სამხარაულის ექსპერტიზის დასკვნა, სადაც ცალსახად აღნიშნულია, რომ შენობების მზიდი კედლები დაზიანებულია და არსებობს მათი ნებისმიერ დროს ნგრევის საშიშროება.
მხარეთა შორის მორიგების, მათი ინტერესების სრულყოფილად დაცვის მიზნით, აღსრულების ეროვნული ბიუროს შუამდგომლობით გამოსახლების პროცესი უკვე გადადებულია ორჯერ. საქმეში, აღსრულების პოლიციასთან ერთად, ჩართული იყო ბიუროს მხარეთა ინტერესების დაცვისა და მედიაციის დეპარტამენტი, სოციალური მუშაკები. განხორციელდა ათეულობით ვიზიტი მისამართზე. ინდივიდუალურადაა შესწავლილი იქ მცხოვრებთა პირობები და საჭიროებები; მიმართულია შესაბამისი სახელმწიფო უწყებებისთვის დახმარების გამოყოფისა და სახელმწიფო სერვისების ხელმისაწვდომობისთვის.
მიმდინარეობდა მოლაპარაკებები კრედიტორ მხარესთან, რომელიც ასევე მზად იყო, სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, ჩართულიყო უკანონოდ მცხოვრები ოჯახების დროებით ქირით უზრუნველყოფის საკითხში, რაზეც ოჯახების ნაწილმა უარი განაცხადა.
მისამართზე მცხოვრებთა შორის დევნილის სტატუსი აქვს 58 პირს. აქედან, სხვადასხვა პროგრამის ფარგლებში, სახელმწიფოსგან დაკმაყოფილებულია - 24 პირი; ბინის მიღებისა და სოფლად სახლის შესყიდვაზე განაცხადი შევსებული აქვს - 29 პირს, მათ შორს 6 პირს უკვე ეთქვა დადებითი პასუხი, შეთავაზებები უკვე მიიღო მისამართზე რეალურად მცხოვრები 39 ოჯახიდან ნაწილმა. ხოლო 53 ოჯახს დაკავებული აქვს ფართები, თუმცა მისამართზე არ ცხოვრობენ. მათ ბოლო თვეების განმავლობაში დაიწყეს სარემონტო სამუშაოები, რათა შემდგომ მიზანმიმართულად მოეთხოვათ კომპენსაცია.
აღსრულების ეროვნული ბიურო მოუწოდებს უკანონოდ შეჭრილ პირებს, შეასრულონ სასამართლოს გადაწყვეტილება ნებაყოფლობით, მიიღონ კრედიტორის და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების შეთავაზებები, წინააღმდეგ შემთხვევაში, აღსრულების ეროვნული ბიურო ვალდებულია აღასრულოს სასამართლოს გადაწყვეტილება, რათა დაცული იყოს საკუთრების უფლება და კანონის უზენაესობის პრინციპი”, - აღნიშნულია განცხადებაში.
თბილისში, თვალჭრელიძის ქუჩაზე საცხოვრებელი კორპუსიდან მოსახლეობას ასახლებენ. ადგილზე მობილიზებულია პოლიციისა და აღსრულების ეროვნული ბიუროს ჯგუფები.

Tbilisi authorities begin evictions from ‘structurally unsafe’ buildings on Tvalchrelidze Street
The National Bureau of Enforcement has urged all individuals occupying the premises to voluntarily comply with court-ordered evictions and accept assistance offers
Authorities in Georgia’s capital have begun evicting residents from several “deteriorating buildings” on Tvalchrelidze Street in the central part of the capital city, following expert confirmation that the structures “pose a serious threat” to human life.
According to a statement released by the National Bureau of Enforcement on Thursday, the five buildings in question were in a "black frame" condition and had been deemed fully depreciated. A report by the Samkharauli Forensic Bureau concluded that the buildings' load-bearing walls were compromised, creating a risk of collapse at any time.
“The buildings are entirely unsafe and endanger the health and lives of those residing within,” the statement reads. “This is backed by the official expert assessment.”
The eviction process, which has now been postponed twice through mediation efforts, is being carried out with the involvement of enforcement police, social workers, and the Bureau’s Department for the Protection of Parties' Interests. Authorities said dozens of visits were made to the site, and the needs of residents were individually assessed to direct them toward available state assistance.
The Bureau said negotiations had been underway with the creditor, who was reportedly willing - alongside state agencies - to assist with temporary rental housing for those living illegally in the buildings. However, some families declined the offers.
Among the 58 internally displaced persons (IDPs) residing at the address, 24 have already received state assistance through various programs. Applications have been submitted by another 29 individuals, with six having received positive responses. Some of the 39 families living on-site have already been made housing offers.
Authorities also noted that 53 additional families had occupied the buildings without residing there and had begun renovation works in recent months, allegedly in an attempt to claim compensation later.
The National Bureau of Enforcement has urged all individuals occupying the premises to voluntarily comply with court-ordered evictions and accept assistance offers. It warned that failure to do so would result in forced enforcement actions in accordance with Georgian law.