აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარემ გურამ გაბესკირიას ხსოვნას პატივი მიაგო
საქართველოს ეროვნულ გმირს გურამ გაბესკირიას 79 წელი შეუსრულდებოდა. ამ დღესთან დაკავშირებით, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძემ, აფხაზეთის მთავრობის წევრებთან და უმაღლესი საბჭოს დეპუტატებთან ერთად, დიღმის ძმათა სასაფლაოზე ეროვნული გმირის საფლავი ყვავილებით შეამკო და მის ხსოვნას პატივი მიაგო.
გურამ გაბესკირია 1993 წლის 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღეს, აფხაზმა სეპარატისტებმა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად დახვრიტეს.
გურამ გაბესკირიას ცხედარი ოკუპირებული სოხუმიდან 2017 წელს გადმოასვენეს და სამხედრო პატივით დიღმის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალეს. 27 სექტემბერს გურამ გაბესკირიას საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება მიენიჭა.

Gabeskiria was killed on September 27, 1993, during the fall of Sokhumi
Georgia honored the memory of National Hero Guram Gabeskiria on what would have been his 79th birthday.
In a ceremony at the Digomi Brothers Cemetery, the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, Giorgi Jinjharadze, together with members of the Abkhazian government and deputies of the Supreme Council, laid flowers at Gabeskiria’s grave and paid tribute to his legacy.
Gabeskiria was killed on September 27, 1993, during the fall of Sokhumi, by Abkhaz separatists alongside representatives of the Abkhazian Autonomous Republic government.
In 2017, Gabeskiria’s remains were repatriated from occupied Sokhumi and laid to rest with full military honors at Digomi Brothers Cemetery. On September 27, he was posthumously awarded the title of National Hero of Georgia.