არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებით, პროტესტის 8 მონაწილის საქმე არის ხელოვნურად შექმნილი და პოლიტიკურად მოტივირებული და ეს ყოველივე მიზნად ისახავს ბრალდებულების დასჯას სამოქალაქო პროტესტში მონაწილეობის გამო.
“პროტესტის 8 მონაწილის – ზვიად ცეცხლაძის, ირაკლი მიმინოშვილის, ვასილ კაძელაშვილის, ვეფხია კასრაძის, გიორგი გორგაძის, ნიკოლოზ ჯავახიშვილის, თორნიკე გოშაძის და ინსაფ ალიევის წინააღმდეგ ე.წ. „ჯგუფური ძალადობის” მოტივით მიმდინარე საქმე არის ხელოვნურად შექმნილი და პოლიტიკურად მოტივირებული.
ეს ყოველივე მიზნად ისახავს ბრალდებულების დასჯას სამოქალაქო პროტესტში მონაწილეობის გამო, აგრეთვე, მთლიანად საზოგადოების – განსაკუთრებით კი სტუდენტური ჯგუფების და ახალგაზრდების დაშინებას, რათა მათ საპროტესტო მოძრაობაში მონაწილეობის სურვილი წაერთვათ.
სამ მათგანს – ზვიად ცეცხლაძეს, ვეფხია კასრაძეს და ვასილ კაძელაშვილს ბრალი ედებათ ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა ან ხელმძღვანელობაში, რისთვისაც მათ სასჯელის სახით 6-იდან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ, დანარჩენ 5 ბრალდებულს – თორნიკე გოშაძეს, ნიკოლოზ ჯავახიშვილს, გიორგი გორგაძეს, ინსაფ ალიევს და ირაკლი მიმინოშვილს პროკურატურა ბრალს დებს ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობაში, რისთვისაც სასჯელის სახით გათვალისწინებულია თავისუფლების აღკვეთა ვადით 4-იდან 6 წლამდე.
საქმეში ასევე არ არის სხვა აუცილებელი მტკიცებულებები, რომლებიც ქმედების კვალიფიკაციის შეცვლის შემთხვევაში ბრალდებულების მიერ სხვა დანაშაულის ჩადენაზე მიუთითებს. ბრალდებულების მიერ ვითომდაც ჩადენილი დანაშაულის მთავარ მტკიცებულებებად გამოყენებულია აუდიო-ვიდეო მასალა, რომელიც სოციალური ქსელებიდან და ინტერნეტპორტალებიდან არის ჩამოტვირთული”, – აცხადებენ არასამთავრობო ორგანიზაციები.

Non-governmental organisations in Georgia on Tuesday condemned the case against eight protest participants in pro-European rallies, labelling it as “artificially created and politically motivated.”
They argued that the charges had been designed to punish the defendants for their involvement in civil protests sparked by the Government’s decision last year to halt EU integration until 2028 and to discourage wider participation, particularly among students and young people.
The individuals facing charges include Zviad Tsetskhladze, Irakli Miminoshvili, Vasil Kadzelashvili, Vepkhia Kasradze, Giorgi Gorgadze, Nikoloz Javakhishvili, Tornike Goshadze, and Insaf Aliyev. According to prosecutors, they were involved in so-called “group violence.”
Three of the defendants – Tsetskhladze, Kasradze, and Kadzelashvili – are accused of organising or leading the alleged violence, which carries a prison sentence of six to nine years. The remaining five face charges of participating in the acts, which could result in sentences of four to six years.
NGOs argued that the prosecution lacked credible evidence, stating that the primary materials used against the defendants were “audio-video recordings downloaded from social networks and internet portals.” They also claimed that the case was an attempt to intimidate broader society.
A long list of judicial figures, prosecutors, and Ministry of Internal Affairs officials have been named by NGOs as being involved in the proceedings. Among the judges overseeing the case were Teona Epitashvili, Arsen Kalatozishvili, and Nana Shamatava. Prosecutors include Shmagi Gobejishvili and Nugzar Chitadze, while MIA officials such as Arsen Khunashvili and David Keburia were also named in connection with the case.