არჩილ გორდულაძე - 14-დან 18 წლამდე დამნაშავე არასრულწლოვანთა რიცხოვნობა არის გაზრდილი, ვიღებთ ახალ საკანონმდებლო ცვლილებებს
„სახელმწიფოს ვალდებულებაა, რომ იზრუნოს მომავალ თაობაზე, მათ შორის, იმ ბავშვებზე, რომლებიც ჩადიან დანაშაულებს. ახლაც, სახელმწიფოს აქვს ზრუნვის ვალდებულება და არსებობს შესაბამისი სამსახური საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროში“- ამის შესახებ  იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, არჩილ გორდულაძემ კანონთან კონფლიქტში მყოფ არასრულწლოვანთა ზრუნვასთან დაკავშირებულ ახალ კანონპროექტზე საუბრისას განაცხადა.
გორდულაძემ დეტალურად ახსნა თუ რას ემსახურება კანონპროექტი და როგორ მოხდება მისი აღსრულება.
"გერმანული პრაქტიკის გამოყენება ხდება ჩვენს საკანონმდებლო სივრცეში, რომლის მიხედვითაც მულტიდისციპლინარული გუნდი, სადაც ჩართულები იქნებიან ექსპერტები, ფსიქოლოგები და ამავდროულად, არასრულწლოვანთა მშობლებიც იმსჯელებენ არის თუ არა მიზანშეწონილი, რომ ბავშვს კონკრეტულ კანონის დამრღვევ სოციუმთან აღარ ჰქონდეს კავშირი. ამ ბავშვის გადაყვანა სასამართლო კონტროლით მოხდება სპეციალურ დაწესებულებაში, სადაც მათ მიმართ განხორციელდება შესაბამისი ზრუნვითი პროგრამები, სადაც ჩართულები იქნებიან ექსპერტები. ბავშვის მოთავსება შეიძლება ექვსი თვის ვადით, სადაც ნებისმიერ პირს, კანონიერ წარმომადგენელს, მშობელს თავისუფლად შეეძლება მოინახულოს ბავშვი და დააკვირდეს მის მიმართ ზრუნვის შესაბამისი პროგრამების განხორციელებას. სასამართლოს კონტროლითვე შესაძლებელია, რომ ექვ თვემდე ადრეც გათავისუფლდეს ბავშვი აღნიშნული დაწესებულებიდან. ამავდროულად, თუ მზრუნველობა უფრო გასახანგრძლივებელი იქნება, ექსპერტების ჩართულობით კომისია იმსჯელებს ამ საკითხებზე და ისევ სასამართლოს ექნება შესაძლებლობა, რომ აღნიშნული ვადა გააგრძელოს“, - განაცხადა გორდულაძემ.
როგორც გორდულაძემ განმარტა, კანონპროექტი სრულად შეესაბამება ევროპულ სტანდარტებს.
მისივე თქმით, ახალი ცვლილებები უზრუნველყოფს, რომ მოხდეს არასრულწლოვნების ღირსეული საცხოვრისით უზრუნველყოფა და იმ დამნაშავე პირებისგან გამოყოფა, რომლებსაც ზემოხსენებულ ბავშვებზე აქვთ ზეგავლენა.
"სამწუხაროდ, ვხედავთ, რომ 14-დან 18 წლამდე დამნაშავე არასრულწლოვანთა რიცხოვნობა არის გაზრდილი. სამწუხაროდ, ამ ბავშვებს 14 წლამდე ასაკშიც აქვთ დანაშაულები ჩადენილი, რომელთა დაკავშირებითაც რა თქმა უნდა, პასუხისმგებლობა ვერ და არ დადგებოდა. არც მომავალში დადგება. სახელმწიფო საკუთარ თავზე იღებს ბავშვებზე ზრუნვას და ისეთი პროგრამის ჩამოყალიბებას და განხორციელებას, რომელიც მაგალითად, გერმანიაში ხდება. ჩვენ ვიღებთ ახალ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომელიც სრულად შეესაბამება ევროპულ პრაქტიკას და კიდევ ერთხელ ცალსახად ვამბობ, რომ ზუსტი და სრული ანალოგიაა გერმანიაში ახლა მოქმედი კანონმდებლობისა. მთავარი მიზანი არის ის, რომ არასრულწლოვნები არ მოხვდნენ ისეთ სოციუმში, სადაც მათზე პირებს ექნებათ გავლენა. სამწუხაროდ ვხედავთ, რომ არასრულწლოვნების უკან დგანან ისეთი დამნაშავეები, რომლებიც ბავშვებს დანაშაულებში რთავენ და ამით ხელს ითბობენ. ამ პირებისგან განცალკევება და ღირსეული საცხოვრისით უზრუნველყოფა რომ მოხდეს, ახალი ცვლილებები ამ ყველაფერს უზრუნველყოფს“, - განაცხადა არჩილ გორდულაძემ.

Georgia to introduce German-model care system for juvenile offenders, ruling party MP
Gorduladze stressed that the state had a duty to care for all children, including those who commit offenses
Georgia plans to adopt a new juvenile care framework modeled on German practice to better protect minors who come into conflict with the law, the chair of Parliament’s Legal Affairs Committee, Archil Gorduladze, said as he presented a new legislative package on juvenile welfare on Wednesday.
Gorduladze stressed that the state had a duty to care for all children, including those who commit offenses. “The state has an obligation to look after the next generation, including children who break the law. Even now, the state carries this responsibility, and a dedicated service operates under the Ministry of Health,” he said.
According to Gorduladze, the draft law introduced a multidisciplinary decision-making mechanism, involving experts, psychologists and the child’s parents, who will assess whether it was appropriate to separate a minor from an environment that encourages criminal behaviour. If necessary, the child would be placed - under court supervision - in a specialised care institution.
“The child may be placed for up to six months, during which legal representatives and parents will have unrestricted access to monitor the care programmes being implemented,” Gorduladze explained. He added that early release was possible with court approval, while extensions beyond six months would require expert assessment and a separate judicial decision.
Gorduladze highlighted that the framework fully aligned with European standards, noting that its structure mirrored legislation currently in force in Germany. The reform, he said, aimed to provide minors with safe living conditions while shielding them from adults who may manipulate or involve them in criminal activity.
He pointed to a rise in offences committed by juveniles aged 14 to 18, with some children displaying criminal behaviour even before reaching the age of legal responsibility. “The state is taking responsibility for these children by creating and implementing care programmes similar to those used in Germany,” he said. “The goal is to prevent minors from ending up in environments where criminal actors exert influence over them.”
Gorduladze said the new system would ensure protection, proper accommodation and targeted rehabilitation programmes for vulnerable minors, adding that isolating children from criminal networks was essential to preventing further exploitation.