“ჩინეთის ცენტრალურ ბანკთან გაფორმებული შეთანხმება ქვეყნის ფინანსურ დამოუკიდებლობას საფრთხეს უქმნის”
“საქართველო “ვალის მახის დიპლომატიის“ საფრთხის წინაშე – ჩინეთის ცენტრალურ ბანკთან გაფორმებული შეთანხმება ქვეყნის ფინანსურ დამოუკიდებლობას საფრთხეს უქმნის.
2025 წლის 26 მარტს საქართველოს ეროვნულ ბანკსა და ჩინეთის ცენტრალურ ბანკს შორის გაფორმებული ურთიერთგაგების მემორანდუმი ახალ საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ფინანსურ სუვერენიტეტს. აღნიშნული შეთანხმება, რომელიც მოიცავს თანამშრომლობას მონეტარული პოლიტიკის, ფინანსური ტექნოლოგიების, საგადახდო სისტემებისა და ფასიანი ქაღალდების ბაზრის განვითარების მიმართულებით, შესაძლოა საქართველოს ეკონომიკა ჩინეთის ფინანსური გავლენის ზრდის საფრთხის წინაშე დააყენოს.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში „ქართული ოცნების“ საგარეო პოლიტიკა აშკარად ჩინეთისკენ იყო მიმართული, რაც ქვეყნის ეკონომიკურ დამოკიდებულებას კიდევ უფრო აძლიერებს. მთავრობის გადაწყვეტილებები, მათ შორის, ევროკავშირის ფინანსურ დახმარებაზე უარის თქმა და ჩინეთის მიერ დომინირებად საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებთან აქტიური თანამშრომლობის გაღრმავება, აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ საქართველო შესაძლოა, „ვალის მახის დიპლომატიის“ მსხვერპლად იქცეს.
ჩინეთის საბანკო სექტორთან თანამშრომლობა სერიოზულ საფრთხეებს მოიცავს, რომელთა შორისაა ფინანსური გაუმჭვირვალობა, პოლიტიკური ზეწოლა, კორუფციული სქემები და ვალის გადაუხდელობის შემთხვევაში სტრატეგიული აქტივების დაკარგვის რისკი. საერთაშორისო პრაქტიკა აჩვენებს, რომ ჩინური ფინანსური ინსტიტუტები ხშირად იყენებენ „ჯვარედინი დეფოლტის“ პუნქტებს, რაც კრედიტორისთვის პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის ბერკეტების შექმნის შესაძლებლობას იძლევა.
ამ ვითარებაში საქართველოსთვის უმნიშვნელოვანესია ფინანსური სუვერენიტეტის დაცვა და საერთაშორისო სტანდარტებისადმი ერთგულება. ხელისუფლების მიერ გატარებული ეკონომიკური პოლიტიკა და უცხოურ ფინანსურ ინსტიტუტებთან გაფორმებული შეთანხმებები უნდა ემსახურებოდეს ქვეყნის გრძელვადიან ინტერესებს და არა მასში უცხო სახელმწიფოს გავლენის გაძლიერებას.

NGO warns of Chinese financial influence over Georgia due to new deal
The civil society group Civic Idea on Tuesday raised concerns over Georgia’s financial independence following a recent agreement between the National Bank of Georgia and the Central Bank of China.
The memorandum, signed on March 26, aims to enhance cooperation in monetary policy, financial technologies, payment systems, and the development of the securities market. However, the NGO warns that the deal could deepen Georgia’s economic reliance on China.
The NGO claimed the agreement exposed Georgia to the risk of “debt-for-money diplomacy,” a term referring to the strategic use of financial agreements to exert political influence. The organization’s analysis suggested that the Georgian government’s pivot towards China, marked by increased economic cooperation and the rejection of European Union financial assistance, may lead to a scenario where Chinese financial institutions gain substantial leverage over the country.
Critics highlighted the risks associated with such partnerships, including financial opacity, political pressure, and potential corruption. A particular concern was the possibility of “cross-default” clauses, which could allow Chinese lenders to exert significant economic and political influence should Georgia face financial difficulties.