დანიის მთავრობამ და პარლამენტმა მიაღწიეს კონსენსუსს უკრაინაში ჯარების შესაძლო განლაგების თაობაზე სამომავლო სამშვიდობო მოგვარების უზრუნველსაყოფად, – ამის შესახებ დანიის საგარეო საქმეთა და თავდაცვის მინისტრებმა ლარს ლოკე რასმუსენმა და ტროელს ლუნდ პოლსენმა განაცხადეს.
DR-ის ცნობით, დღეს დანიის საგარეო საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების ხელმძღვანელები პარლამენტის საგარეო პოლიტიკის კომიტეტის წევრებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე განიხილეს მთავრობის პოზიცია უკრაინაში სამშვიდობო ძალების გაგზავნის თაობაზე და მიიღეს მხარდაჭერა საპარლამენტო პარტიების ფართო სპექტრისგან.
“მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ ევროპაში სწორი სიგნალები გავუგზავნოთ როგორც პუტინს, ასევე ვაშინგტონს. ეს არის ის, რასაც დღეს ვაკეთებთ და ვამბობთ: „თუ ცეცხლის შეწყვეტა ან სამშვიდობო შეთანხმება საჭიროებს ევროპულ ყოფნას, დანია პრინციპში მზად არის ამისათვის“, – განაცხადა რასმუსენმა.
პულსენის თქმით, უკრაინაში ჯარების გაგზავნის კონკრეტული გეგმები ჯერ არ არის.
“ჩვენ არ გადაგვიწყვეტია რაიმე კონკრეტული ვალდებულებების აღება, ეს იმაზე იქნება დამოკიდებული, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები“, – განმარტა დანიის თავდაცვის მინისტრმა.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, ევროპა უკრაინაში ჯარისკაცების გაგზავნის გეგმას ამუშავებს. ბოლო მონაცემებით, ევროპის ქვეყნები მზად არიან, ასეთი მისიისთვის 30 ათასამდე ჯარისკაცი გამოყონ.

Denmark reaches consensus on possible deployment of troops to Ukraine
The Danish government and parliament have reached a consensus on the potential deployment of troops to Ukraine as part of a future peace settlement, according to Foreign Minister Lars Løkke Rasmussen and Defense Minister Troels Lund Poulsen.
As reported by DR, the ministers met with members of the parliamentary Foreign Policy Committee to discuss the government’s position on sending peacekeeping forces to Ukraine. The proposal received broad support from across the political spectrum.
“It is important that we send the right signals to both Putin and Washington. That is what we are doing today by stating: ‘If a ceasefire or peace agreement requires a European presence, Denmark is, in principle, ready for it,'” Rasmussen said.
Poulsen clarified that there are no concrete plans yet for troop deployment. “We have not made any specific commitments; it will depend on how the situation develops,” the Danish defense minister explained.
Recent media reports indicate that Europe is working on a plan to send troops to Ukraine, with estimates suggesting that European countries could deploy up to 30,000 soldiers for such a mission.