რადიკალური ოპოზიცია ძალიან სუსტია, არანაირი რესურსი, რომ დემოკრატიული, სამართლებრივი არჩევნების გზით ხელისუფლებაში მოვიდეს, არ აქვს, - ამის შესახებ პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დავით მათიკაშვილმა განაცხადა.
როგორც მან განმარტა, სწორედ სისუსტის გამო, ოპოზიცია მუდმივად ეძებს არაკონსტიტუციურ გზებს, რათა ქვეყანაში საკუთარი ინტერესები გაატაროს, თუმცა, სახელმწიფო ყველას სათანადო სამართლებრივ პასუხის გასცემს, ვინც ჩათვლის, რომ უკანონო გზებით მიზნის მიღწევის უფლება აქვს.
"ეს სისუსტე, მუდმივად კონვერტირდება სწორედ მათ სურვილში, არალეგალური გზებით, კონსტიტუციის გვერდის ავლით გაატარონ ქვეყანაში საკუთარი ინტერესები. ამას, რა თქმა უნდა, რეალურად შედეგის დადგომა არ უწერია, იმიტომ, რომ სახელმწიფოს მხრიდან, ყველას, ვინც ჩათვლის, რომ აქვს უფლება, უკანონობით მიაღწიოს საწადელს, სათანადო სამართლებრივი პასუხი აუცილებლად გაეცემა.
ხაბეიშვილმა ჩაიდინა ის საქციელი, რაც პირდაპირ აღწერილია სისხლის სამართლის კოდექსში. შესაბამისად, ყველა, ვინც ჩაიდენს დანაშაულს, ბუნებრივია, პასუხისმგებლობას ექვემდებარება და პოლიტიკოსის მანტია, ვერავისთვის იქნება ინდულგენცია. ხაბეიშვილის და ბურჭულაძის ტანდემი, ერთმანეთის გამხნევებად რჩება და ამის იქით ვერ მიდის ვერც საზოგადოებრივი ნდობის, ვერც პოლიტიკის ეფექტიანობის და ვერც არჩევნებისთვის მომზადებულობის კუთხით. რეალურად, თუკი რომელიმე ძალაზე შეიძლება ითქვას "პოლიტიკურად ჩარეცხილი", ეს არის რადიკალიზმი, რომელიც სულს ღაფავს საქართველოში და 4 ოქტომბრის შემდეგ, შეიძლება გაქრეს კიდეც", - განაცხადა დავით მათიკაშვილმა.

MP Matikashvili: ‘anyone who believes they can achieve their goals illegally will face legal response’
Radical opposition forces in Georgia lack the resources to come to power through democratic and lawful elections, Parliament’s Procedural Issues Committee Chair Davit Matikashvili said on Saturday.
He noted the opposition’s “weakness” pushed it to seek “unconstitutional means” to advance its interests, but the state would respond appropriately to anyone attempting to achieve goals through illegal actions.
“This weakness is constantly converted into their desire to bypass the Constitution and pursue their agenda through illegal means. Of course, this will not succeed, because the state will give an adequate legal response to anyone who thinks they can achieve their goals unlawfully,” Matikashvili stated.
Matikashvili further criticised opposition leaders Levan Khabeishvili and Paata Burchuladze, calling them politically ineffective and lacking public trust.
“If there is any force that can be described as ‘politically washed out,’ it is radicalism, which is gasping for breath in Georgia. After October 4 [local elections], it may even disappear altogether,” he added.