დის დამამძიმებელ გარემოებებში ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ფაქტზე მსჯავრდებულს უვადო პატიმრობა მიესაჯა
თბილისის სააპელაციო სასამართლომ სრულად გაიზიარა საქართველოს პროკურატურის სააპელაციო საჩივარი, ცვლილება შეიტანა რუსთავის საქალაქო სასამართლოს განაჩენში და ოჯახის წევრის მიმართ, დამამძიმებელ გარემოებებში, განსაკუთრებული სისასტიკით ჩადენილი განზრახ მკვლელობის ფაქტზე მსჯავრდებულს უვადო თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული დას პირად ცხოვრებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე დამოუკიდებლად გადაწყვეტილების მიღებას უზღუდავდა, ასევე დის მეუღლესთან დაშორების ფაქტს ოჯახის ღირსების შელახვად მიიჩნევდა. აღნიშნულის გამო 2024 წლის 16 მაისს ბრალდებულმა, გარდაბანში, დას ჯერ ავტომანქანა შეაჯახა, შემდეგ კი დანით სიცოცხლისთვის საშიში, მძიმე ხარისხის დაზიანებები მიაყენა. ბრალდებული შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. მიღებული დაზიანებების შედეგად ქალი ადგილზე გარდაიცვალა.
სამართალდამცველებმა ბრალდებული იმავე დღეს დააკავეს. მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 11 პრიმა, 109-ე მუხლის ,,ე’’ (დამნაშავისთვის წინასწარი შეცნობით უმწეო მდგომარეობაში მყოფის განზრახ მკვლელობა), „თ“ (განზრახ მკვლელობა გენდერის ნიშნით), „კ“ (განზრახ მკვლელობა ოჯახის წევრის მიმართ) და „მ“ (განზრახ მკვლელობა განსაკუთრებული სისასტიკით) ქვეპუნქტებით წარედგინა.
პროკურატურის მიერ წარდგენილი მტკიცებულებების საფუძველზე, რუსთავის საქალაქო სასამართლომ ბრალდებული დამნაშავედ ცნო წარდგენილ ბრალდებაში და სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 18 წლით აღკვეთა განუსაზღვრა.
პროკურატურამ აღნიშნული განაჩენი სასჯელის ნაწილში სააპელაციო წესით გაასაჩივრა, რაც თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დააკმაყოფილა და მსჯავრდებულს უვადო თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა", - აცხადებენ პროკურატურაში.

Georgian court sentences man to life imprisonment for sister’s murder
The man deliberately struck his sister with a vehicle before stabbing her multiple times with a knife
A Georgian appeals court has sentenced a 30-year-old man to life in prison for the murder of his sister in what authorities have described as an “honor-based” killing.
The Tbilisi Court of Appeals amended an earlier ruling by the Rustavi City Court, which had sentenced the man to 18 years in prison. The prosecution successfully appealed for a harsher sentence, arguing the crime demonstrated exceptional cruelty and was rooted in deep-seated gender-based discrimination.
According to the investigation, the man had severely restricted his sister’s autonomy, particularly regarding her personal life, and viewed her separation from her husband as a dishonour to the family.
On 16 May 2024, in the town of Gardabani, the man deliberately struck his sister with a vehicle before stabbing her multiple times with a knife. The woman died at the scene from her injuries. The suspect fled but was apprehended by police later the same day. The murder weapon was recovered nearby.
The court found him guilty of premeditated murder committed with particular cruelty. The charges also included provisions for the murder of a family member and a person in a helpless state, motivated by gender - under Article 109 of Georgia’s criminal code.