დიუშენით დაავადებული ბავშვების მშობლები ხელისუფლებას, საპატრიარქოს, სახალხო დამცველს და საზოგადოებას მიმართავენ
დიუშენით დაავადებული ბავშვების მშობლები ხელისუფლებას, საპატრიარქოს, სახალხო დამცველს და საზოგადოებას მიმართავენ.
"დიუშენის კუნთოვანი დისტროფია ფატალური დაავადებაა რომელიც ადრეულ ასაკში იწვევს კუნთების განლევას და სიკვდილს. საქართველოში დიუშენით დაავადებული 100-მდე ბავშვია რეგისტრირებული. სათანადო მედიკამენტების და მკურნალობის არარსებობის გამო საქართველოში ყოველწლიურად ამ დაავადებით 1, 2 ან 3 ბავშვი იღუპება.
ჩვენ, დიუშენის კუნთოვანი დისტროფიით დაავადებული მშობლები უკვე 3 თვეზე მეტია, ვითხოვთ შეხვედრას პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან. ჩვენი მოთხოვნაა სახელმწიფოს მხრიდან აუცილებელი მედიკამენტების შემოტანა და სახელმწიფოს მიერ პერიოდული კვლევების დაფინანსება. სამწუხაროდ სახელმწიფოს უმაღლესი თანამდებობის პირი ჩვენთან შეხვედრას თავს არიდებს.
პროტესტის ნიშნად მშობლებმა გადავწყვიტეთ სახელმწიფო კანცელარიის წინ კარვების გაშლა და 24-საათიანი პროტესტი, თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან მივიღეთ სრულიად გამაოგნებელი პასუხი, რომ თურმე ჩვენ სკვერში კარვების გაშლის და 24 საათიანი პროტესტის უფლება არ გვაქვს. თურმე სასიკვდილოდ დაავადებული ქართველი ბავშვების მშობლებმა ჩვენი პროტესტით ქუჩაში მოსეირნე ხალხი, საწარმოები დაწესებულებები და ორგანიზაციები მომეტებულად არ უნდა შევაწუხოთ.
შეგახსენებთ რომ აქციებზე კარვების გაშლა საქართველოში არასდროს არ ყოფილა აკრძალული, მათ შორის იმ „სისხლიანი 9 წლის დროს“ რომელსაც ხელისუფლება ყოველ წუთში გვახსენებს.
მოგმართავთ ხელისუფლებას, რომ ნუ ეთამაშებით ბავშვების სიცოცხლეს. თქვენი უმოქმედობის ყოველი დღე არის ერთი ნაბიჯი ბავშვების სიკვდილისკენ. ნუ აქცევთ თქვენი მმართველობის წლებს ბავშვების სიკვდილის წლებად.
მოგმართავთ საქართველოს საპატრიარქოს, გთხოვთ გვიშუამდგომლეთ პრემიერ-მინისტრის წინაშე, რომ შეგვხვდეს, მოისმინოს ჩვენი პრობლემა და მიიღოს ზომები ბავშვების სიცოცხლის შესანარჩუნებლად.
მოგმართავთ სახალხო დამცველს, რომ დაიცავით ყველაზე ძვირფასი უფლება, რაც კი არსებობს ამ ქვეყანაზე - 100 ბავშვის სიცოცხლის უფლება. ასევე დაიცავით ჩვენი შეკრების და გამოხატვის უფლება და დაგვიდექით გვერდით, რათა საზოგადოებას და სახელმწიფოს გავაგებინოთ ჩვენი პრობლემის შესახებ.
მოგმართავთ საზოგადოებას, რომ დაგვიჭირეთ მხარი და ერთად გადავარჩინოთ ბავშვების ჯანმრთელობა და სიცოცხლე", - აღნიშნულია ორგანიზაციის "ერთად ვებრძოლოთ დიუშენის კუნთოვან დისტროფიას" მიმართვაში.

Parents of children with Duchenne muscular dystrophy call for urgent state action in Georgia
The appeal also called on the Georgian Orthodox Church to mediate with the government, urging it to facilitate a meeting with the prime minister
Parents of children diagnosed with Duchenne muscular dystrophy in Georgia have issued a public appeal to the government, the Church, the Public Defender, and wider society, warning of what they described as a worsening health crisis.
In a statement released by the advocacy group Together Against Duchenne Muscular Dystrophy on Tuesday, parents said the condition - a severe genetic disorder that causes progressive muscle degeneration - remains fatal without proper treatment.
They estimated that around 100 children in Georgia are currently living with the disease, adding that one to three children die each year due to the lack of access to appropriate medication and care.
The group said it has been seeking a meeting for more than three months with Prime Minister Irakli Kobakhidze, calling for the state to ensure the import of essential medicines and to fund regular diagnostic monitoring. According to the parents, their requests have so far gone unanswered.
In protest, families said they planned to set up tents and hold a 24-hour demonstration outside the government administration building. However, they reported being informed by the Ministry of Internal Affairs of Georgia that they would not be permitted to carry out a continuous protest involving tents in the designated area.
The parents argued that such restrictions were unjustified, noting that the use of tents during protests had not historically been prohibited in Georgia. They warned that delays in government response could have life-threatening consequences for affected children.
The appeal also called on the Georgian Orthodox Church to mediate with the government, urging it to facilitate a meeting with the prime minister. In addition, the group has appealed to the Public Defender of Georgia to protect both the children’s right to life and the families’ right to peaceful assembly and expression.
Addressing the public, the parents urged broader support, saying collective action was needed to improve access to life-saving treatment and to prevent further loss of life.