მხოლოდ ამ 4 არასრულწლოვნით არ შემოიფარგლება გიგა ავალიანის მკვლელობა, რამდენიმე არასრულწლოვანი კიდევ დაჯდება საბრალდებო სკამზე, - ამის შესახებ მოკლული მასწავლებლის გიგა ავალიანის დედამ ეკა კუპატაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ამას გარდა, საბრალდებო სკამი ელოდებათ ექიმებსა და სამართალდამცველებს.
"მიუხედავად იმისა, რომ წაყენებულ ბრალს არ აღიარებენ არც ბრალდებულები და არც მათი ადვოკატები, უფრო მეტსაც გეტყვით - ადვოკატები აქამდე დუმდნენ, ეს დუმილი გუშინ დაარღვიეს და არცერთმა არ მოინანია ის, რომ უდანაშაულო ბიჭი მოკლეს.
სასჯელის მაქსიმალური ზომის შეფარდების შემთხვევაშიც კი, სრულად არ აღდგება სამართალი იმიტომ, რომ მხოლოდ ამ 4 არასრულწლოვნით არ შემოიფარგლება გიგა ავალიანის მკვლელობა, რამდენიმე არასრულწლოვანი კიდევ დაჯდება საბრალდებო სკამზე. ამას გარდა, საბრალდებო სკამი ელოდებათ ექიმებს, სამართალდამცველებს.
მე მინდა, მადლობა გადავუხადო მოსამართლეს თანამშრომლობისთვის", - განაცხადა ეკა კუპატაძემ.
გიგა ავალიანის საქმეზე დაკავებული სამი არასრულწლოვანი სასამართლომ დამნაშავედ ცნო. მოსამართლე რომეო ტყეშელაშვილის გადაწყვეტილებით, ალექსანდრე გაბაშვილი, გიორგი რიკაძე და დემეტრე ჩიქოვანი ბრალად წარდგენილ სამივე მუხლში დამნაშავედ იქნა ცნობილი.
სასჯელის განსაზღვრა 8 აპრილის სხდომაზე მოხდება.
სამივე არასრულწლოვანს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის მეოთხე ნაწილით ჰქონდათ წარდგენილი, რაც ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებას გულისხმობს ჯგუფურად, რასაც გარდაცვალება მოჰყვა. მათ ასევე ბრალდება წარდგენილი ჰქონდათ სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით, რაც ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას და მასში მონაწილეობას გულისხმობს.

Kupatadze said that neither the defendants nor their lawyers had admitted guilt, and criticised what she described as previous silence from defence attorneys
The mother of murdered teacher Giga Avaliani, Eka Kupatadze, has said that the investigation into his death will not be limited to four juveniles already charged, and that other minors, as well as doctors and law enforcement officials, may also face prosecution.
Speaking about the ongoing case on Monday, Kupatadze said that neither the defendants nor their lawyers had admitted guilt, and criticised what she described as previous silence from defence attorneys.
“Even if the maximum sentence is applied, justice will not be fully served, because the murder of Giga Avaliani does not involve only these four juveniles. Several other minors will also face charges. In addition, doctors and law enforcement officials are expected to be held accountable. I want to thank the judge for her cooperation,” she said.
In the ongoing trial, three juveniles – Aleksandre Gabashvili, Giorgi Rikadze, and Demetre Chikovani – have been found guilty. Judge Romeo Tkeshelashvili ruled that all three were guilty on all charges.
Sentencing is scheduled for 8 April.
The defendants faced charges under Article 117, part 4 of the Criminal Code, relating to intentional grievous bodily harm resulting in death, as well as Article 225, parts 1 and 2, relating to organising and participating in group violence.