ელენე ხოშტარიას საარჩევნო ბანერის დაზიანების საქმეზე 1 წლით და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯეს
"კოალიცია ცვლილებებისთვის" ერთ-ერთ ლიდერს ელენე ხოშტარიას კახა კალაძის საარჩევნო ბანერის დაზიანების გამო 1 წლითა და 6 თვის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს.
პოლიტიკოსი სხვა სასამართლო პროცესების მსგავსად, არც განაჩენის გამოცხადებას დასწრებია.
ხოშტარია საპატიმროში უკვე 6 თვეა, იმყოფება და შესაბამისად, პენიტენციურ დაწესებულებას 1 წელში დატოვებს.
ელენე ხოშტარიამ 2025 წლის 14 სექტემბერს, კახა კალაძის საარჩევნო შტაბთან, მის ბანერს გაუკეთა წარწერა "რუსული ოცნება“. შესაბამისი ვიდეო სოციალურ ქსელში მან თავადვე გაავრცელა და განაცხადა, რომ ამ ფორმით სოლიდარობას უცხადებდა მეგი დიასამიძეს, რომელიც სწორედ კახა კალაძის საარჩევნო ბანერის დაზიანების ფაქტზე დააკავეს.
ხოშტარია 15 სექტემბერს დააკავეს და ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის პირველი ნაწილით წარუდგინეს.
აღნიშნულ საქმეზე ელენე ხოშტარიას აღკვეთის ღონისძიების სახით 5 000 ლარის ოდენობით საპატიმრო გირაო ჰქონდა შეფარდებული, რის გადახდაზეც მან უარი განაცხადა და ის განაჩენის გამოცხადებამდე პატიმრობაში იმყოფებოდა.

Khoshtaria, who has already spent six months in detention, was not present at the sentencing, in line with her absence from previous court hearings
Elene Khoshtaria, a senior member of the opposition group Coalition for Change, has been sentenced to one year and six months in prison for damaging an election banner belonging to Tbilisi Mayor Kakha Kaladze.
Khoshtaria, who has already spent six months in detention, was not present at the sentencing, in line with her absence from previous court hearings. She is expected to leave the penitentiary in approximately one year.
The incident occurred on 14 September 2025, when Khoshtaria wrote the words “Russian Dream” on a banner outside Kaladze’s campaign office. She uploaded a video of the act on social media, saying that the gesture was in solidarity with Megi Diasamidze, who had been arrested for a similar incident.
Khoshtaria was detained the following day, on 15 September, and charged under the Criminal Code. She had previously been offered a bail of 5,000 GEL, which she refused, remaining in custody until the verdict.