აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი ამ კვირის ბოლოს უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრას გეგმავს, - ამის შესახებ Financial Times-ის მთავარმა კორესპონდენტმა კიევში კრისტოფერ მილერმა განაცხადა.
ჟურნალისტის თქმით, ტრამპსა და ზელენსკის შორის შეხვედრა პარასკევს, 17 ოქტომბერს, ვაშინგტონში გაიმართება.
ტრამპმა და ზელენსკიმ ამ შაბათ-კვირას ორი სატელეფონო საუბარი გამართეს.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, მათ უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გაძლიერება და ენერგეტიკის სექტორის აღდგენაში დახმარება, ასევე თავდაცვის საკითხები განიხილეს.
"მადლობელი ვარ თქვენი მხარდაჭერის სურვილისთვის. ჩვენ განვიხილეთ ჩვენი საჰაერო თავდაცვის გაძლიერების შესაძლებლობები და შეთანხმებები, რომლებსაც ამ მხრივ ვამზადებთ. არსებობს კარგი ვარიანტები, ძლიერი იდეები, თუ როგორ უნდა გავძლიერდეთ“, - განაცხადა მაშინ ზელენსკიმ.
ზელენსკი ბოლოს ტრამპს 23 სექტემბერს, გაეროს გენერალური ასამბლეის ფარგლებში შეხვდა და შეხვედრას პროდუქტიული უწოდა.

US President Donald Trump plans to meet with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy later this week, Financial Times’ chief correspondent in Kyiv, Christopher Miller, reported on Monday.
According to the journalist, the meeting between Trump and Zelenskyy is scheduled to take place in Washington on Friday.
The two leaders held two phone conversations over the weekend, during which they discussed Ukraine’s air defence strengthening efforts, energy sector recovery and other issues related to air defence cooperation.
“I am grateful for your willingness to support us. We discussed opportunities to reinforce our air defence capabilities and the agreements we are preparing in this regard. There are good options and strong ideas on how we can become more resilient,” Zelenskyy said following the talks.
The Ukrainian President last met with Trump on September 23, on the sidelines of the UN General Assembly, describing that meeting as productive.