საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით გადასახადისათვის განზრახ თავის არიდების ფაქტზე, სისხლისსამართლებრივი დევნა ერთი პირის მიმართ დაიწყო.
“გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული, უკანონო მატერიალური სარგებლის მიღების მიზნით, საგადასახადო კანონმდებლობის დარღვევით, სისტემატურად ახდენდა მისი მართვის ქვეშ მყოფი კომპანიის შემოსავლების არასწორ დეკლარირებას, რა გზითაც, მან თავი აარიდა სახელმწიფო ბიუჯეტის კუთვნილ ძირითად გადასახადს – 8 810 751 ლარის ოდენობით.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 218-ე მუხლის მეორე ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით თავისუფლების 5-დან 8 წლამდე ვადით აღკვეთას ითვალისწინებს”, – აცხადებენ საგამოძიებო სამსახურში.

The Investigative Service of Georgia’s Ministry of Finance has initiated criminal proceedings against an individual accused of deliberately evading a significant amount of tax.
According to the investigation, the accused allegedly violated tax legislation to gain illegal financial benefits and was charged with repeatedly misreporting the income of the company under his management, resulting in the evasion of 8,810,751 GEL in taxes owed to the state budget.
The case is being investigated under the second part of Article 218 of the Criminal Code of Georgia, which carries a penalty of five to eight years of imprisonment.