გეკა გელაძე ოფიციალური ვიზიტით ისრაელში იმყოფება
შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით ისრაელის სახელმწიფოში იმყოფება.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, ქართულ დელეგაციას ისრაელის სახელმწიფოს ეროვნული უსაფრთხოების მინისტრი იტამარ ბენ გვირი მასპინძლობს.
"ისრაელში ვიზიტის ფარგლებში, გეკა გელაძე ორმხრივ შეხვედრას გამართავს კოლეგა მინისტრთან; ამასთან, მხარეები ხელს მოაწერენ უწყებებს შორის სამართალდამცავ სფეროში თანამშრომლობის მემორანდუმს.
საქართველოს დელეგაცია, ასევე ეწვევა სხვადასხვა საპოლიციო დანაყოფს და ადგილზე გაეცნობა მათი მუშაობის სპეციფიკას", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian delegation is hosted by Israel’s Minister of National Security, Itamar Ben-Gvir
Georgian Interior Minister Geka Geladze is on an official visit to the State of Israel, accompanied by a delegation, the ministry’s press service has announced.
According to the statement, the Georgian delegation is hosted by Israel’s Minister of National Security, Itamar Ben-Gvir.
During the visit, Minister Geladze is scheduled to hold a bilateral meeting with his Israeli counterpart. The two sides are expected to sign a memorandum of cooperation between their respective agencies in the field of law enforcement.
As part of the visit, the Georgian delegation will also tour several Israeli police units to observe their operational practices and gain insights into their work.