ორი აზრი აღარ არსებობს იმაში, რომ ეს დე ფაქტო ხელისუფლება, ეს ძალა ჩვენს ქვეყანას აყენებს უდიდეს ზიანს ევროპასთან დაახლოების თვალსაზრისით, - ამის შესახებ ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის უფროსმა მკვლევარმა გიგი გიგიაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, მწვავდება ტონი ევროკავშირში საქართველოში მიმდინარე ვითარებასთან დაკავშირებით.
"ჩვენ ვაკვირდებით, თუ როგორ მწვავდება ტონი ევროკავშირში. ჩვენ ვხედავთ, რომ ევროპელი პარტნიორები სულ უფრო ხმამაღლა საუბრობენ ჩვენს ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე და ხმამაღლა არქმევენ ყველაფერს თავის სახელს. რეალურად, ისინი განიხილავენ, რომ უფრო გამკაცრდეს სანქციები და უფრო მეტად იდენტიფიცირდნენ ის ადამიანები, რომლებიც ქვეყნის უკუსვლას და დემოკრატიული პროცესების ჩახშობაში მონაწილეობენ.
ჩვენ ვადევნებთ თვალყურს პროცესებს, რომლებიც საქართველოს კიდევ უფრო უკან ხევს ევროინტეგრაციის გზაზე, რომლებიც აზიანებს ევროპულ პერსპექტივას. ჩვენ გვქონდა მკაცრი ტონი არა მარტო ევროპარლამენტარების მხრიდან, არამედ ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრების შემდეგ. ორი აზრი აღარ არსებობს იმაში, რომ ეს დე ფაქტო ხელისუფლება, ეს ძალა ჩვენს ქვეყანას აყენებს უდიდეს ზიანს ევროპასთან დაახლოების თვალსაზრისით", - განაცხადა გიგი გიგიაძემ.

EU criticism of Georgia sharpens, Gigiaidze
The European Union’s language on political developments in Georgia has become increasingly critical, Gigi Gigiaidze, senior researcher at the Economic Policy Research Center said on Wednesday.
Speaking about recent statements from Brussels, Gigiaidze said European officials were now expressing their concerns more openly, including following meetings of EU foreign ministers and debates in the European Parliament. He noted that discussions within the EU increasingly referred to possible further steps, including restrictive measures targeting individuals considered responsible for democratic backsliding.
Gigiaidze said recent political developments risked pushing Georgia further away from its European integration path and damaging the country’s prospects for closer ties with the EU. He added that criticism was no longer limited to individual lawmakers, but is also reflected in broader EU-level discussions.