გიორგი გაბიტაშვილი გენერალური აუდიტორის თანამდებობას დაიკავებს
პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა გენერალური აუდიტორის პოზიციაზე გიორგი გაბიტაშვილი წარადგინა, რომელიც გენერალური პროკურორის თანამდებობას იკავებდა.
პაპუაშვილის თქმით, ახლა უკვე დაიწყება საპარლამენტო პროცედურები გენერალური აუდიტორის არჩევისთვის.
"გუშინ, ბატონმა ცოტნე ყავლაშვილმა მომმართა გენერალური აუდიტორის თანამდებობის დატოვებასთან დაკავშირებით, ის დაბრუნდა ფინანსთა მინისტრის მოადგილის თანამდებობაზე, რომელსაც ის 2015-2022 წლებშიც იკავებდა. ამასთან 2013-2022 წლებში ის ასევე იყო სახელმწიფო ხაზინის უფროსი, გენერალური აუდიტორის თანამდებობაზე წარვადგინო გიორგი გაბიტაშვილის კანდიდატურა „სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, როგორც კონსტიტუციური ორგანო, გადამწყვეტ როლს თამაშობს სახელმწიფო სახელმწიფო სახსრების ხარჯვისა და გამოყენების კანონიერების, მიზნობრიობის და ეფექტიანობის უზრუნველყოფაში. საქართველოს პარლამენტის და საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტს ბიუჯეტის ეფექტიანი ხარჯვა და კორუფციის რისკების მინიმიზებაა. საქართველო დღეს არის ერთ-ერთი ლიდერი ქვეყანა კორუფციის სიმცირის მაჩვენებლებით, მათ შორის ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან შედარებით. თუმცა ჩვენი მიზანი არის, რომ 2030 წლისთვის საქართველო ამ მხრივ მსოფლიოს მოწინავე სამეულში იყოს. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს, ამ მხრივ აქვს გადამწყვეტი როლი, რომ საჯარო სახსრების მართვის სისტემა იმგვარად იყოს აწყობილი, რაც თავად მოახდენდა მათ არაეფექტიან თუ უკანონო ხარჯვის პრევენციას.
ამიტომ, გუნდთა და ბატონ გიორგისთან კონსულტაციით, მივიღე გადაწყვეტილება, გენერალური აუდიტორის თანამდებობაზე წარვადგინო გიორგი გაბიტაშვილის კანდიდატურა. გიორგი გაბიტაშვილი წლების განმავლობაში მუშაობდა პროკურატურის და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სისტემაში. 2013 წლიდან იკავებდა გენერალური პროკურორის მოადგილის თანამდებობას, ხოლო 2024 წლიდან – გენერალური პროკურორის თანამდებობას. ვფიქრობ, გენერალურ აუდიტორად მისი არჩევა მნიშვნელოვნად გააძლიერებს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს და უზრუნველყოფს იმ მიზნების მიღწევას, რომელიც წინასაარჩევნოდ წარვუდგინეთ ჩვენს მოსახლეობას და რომლის შესრულებისთვისაც მივიღეთ ქართველი ხალხის მანდატი. ახლა უკვე დავიწყებთ საპარლამენტო პროცედურებს გენერალური აუდიტორის არჩევისთვის. რაც მომავალ კვირას პლენარულ სხდომაზე კენჭისყრით დასრულდება“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.

Georgian Parliament Speaker Presents ex-Prosecutor General Gabitashvili as candidate for Auditor General
Gabitashvili has served in key roles within Georgia’s law enforcement and financial oversight institutions.
Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili has formally presented Giorgi Gabitashvili, the country’s former Prosecutor General, as the nominee for Auditor General, following the resignation of Tsotne Kavlashvili.
Kavlashvili, who stepped down earlier this week, has returned to his previous role as Deputy Minister of Finance - a position he held from 2015 to 2022. He also served as Head of the State Treasury for nearly a decade.
In a statement to Parliament on Wednesday, Speaker Papuashvili highlighted the strategic importance of the State Audit Office in maintaining the integrity of public finances.
“The State Audit Office, as a constitutional body, plays a crucial role in ensuring the legality, purposefulness and efficiency of state spending,” Papuashvili said. “One of our key national priorities is effective budget management and reducing corruption risks.”
He added that Georgia ranked among the global leaders in anti-corruption indicators and expressed the government's ambition to place the country among the top three worldwide by 2030.
Gabitashvili has served in key roles within Georgia’s law enforcement and financial oversight institutions. He was Deputy Prosecutor General from 2013 and was appointed Prosecutor General in 2024.
“I believe that his election as Auditor General will significantly strengthen the State Audit Office and support the goals we presented to the Georgian people,” Papuashvili said.
Parliamentary procedures for Gabitashvili’s nomination are set to begin immediately and will conclude with a vote during a plenary session scheduled for next week.