ივანიშვილის დღევანდელი წერილი 2012 წლის 1 ოქტომბერთან დაკავშირებით თვითაღიარებაა – ყველაზე ცხადი მტკიცებულება, რომ საქართველო დღეს – 2024 წლის არჩევნებამდე 25 დღით ადრე, ზუსტად იქ დგას, სადაც 2012 წელს იდგა – ადამიანის გათელილი ღირსებით, უსამართლო მართლმსაჯულებით, კორუფციით და ნეპოტიზმით, პოლიტიზებული საჯარო სამსახურით, გაუქმებული ინსტიტუტებით, – ამის შესახებ სოციალურ ქსელში პარტია “გახარია საქართველოსთვის” ლიდერი გიორგი გახარია წერს.
მისი თქმით, 2012 წლის 1 ოქტომბერს “ქართული ოცნების“ მთავარი ღირებულება იყო ადამიანი და მისი ნამდვილი ღირსება.
“მაშინ ყველას გვჯეროდა, რომ გულწრფელად ვიბრძოდით უსამართლო მართლმსაჯულების სისტემის წინააღმდეგ და პარტიული გავლენებისგან საჯარო სამსახურის და სახელმწიფო ინსტიტუტების გასათავისუფლებლად. „ქართული ოცნების“ გაცხადებული პოლიტიკური მიზანი მისივე 2012 წლის მანიფესტით იყო „მრავალპარტიული დემოკრატია“, “ევროპული ინტეგრაცია“ და “პოლიტიკური მესიანიზმის“ დასრულება ქვეყანაში.
და ახლა, 12 წლის თავზე სად ვართ? ერთ ბელად სააკაშვილს დაემატა მეორე ბელადი ივანიშვილი. სამწუხაროდ, აღარაფერი დარჩა “ქართული ოცნების“ 2012 წლის ღირებულებებიდან. „ღირსებას“ ივანიშვილი რვაჯერ ახსენებს ამ წერილში. ცხადია, სადაც ყველაზე მეტად უჭირს, იმის დამტკიცებას ცდილობს ქაღალდზე. სამწუხაროდ, დღევანდელი “ოცნების” პოლიტიკური ხელმძღვანელობა ჩამოყალიბდა მატყუარა პოლიტიკურ ელიტად, რომლისთვისაც ზუსტად ისე აღარ აქვს ფასი ადამიანის უფლებების დაცვას, როგორც არ ჰქონდა “ნაციონალური მოძრაობისთვის”.
12 წლის თავზე ოცნება ფსიქოლოგიურად ძალადობს, ომით აშინებს და აშანტაჟებს საკუთარ მოქალაქეებს. ზუსტად იმ ზონდერებს იყენებს საკუთარი ხალხის წინააღმდეგ, ვისაც “ნაციონალური მოძრაობა” იყენებდა. სასამართლო სისტემის რეფორმირების ნაცვლად, ოცნებამ “ნაცების” სისტემის მთავარი დანაშაულებრივი სახეები საკუთარი ძალაუფლების საყრდენად აქცია – მათ გაურიგდა. ინსტიტუტები ზუსტად ისე დაუქვემდებარა პარტიულ ბელადს, როგორც ამას “ნაციონალური მოძრაობა” აკეთებდა. საჯარო სამსახურის პოლიტიკური გავლენებისგან გათავისუფლების ნაცვლად, საჯარო მოხელეები კიდევ უფრო მეტად მოაქცია პარტიული წნეხის ქვეშ.
ხელისუფლება, რომლის გაცხადებული პოლიტიკური მიზანი ცხოვრების ღირსეული პირობები, სიღარიბის და უმუშევრობის დაძლევა იყო, დღეს იბრძვის კორუფციისთვის და არა – კორუფციის წინააღმდეგ. ხალხი ღარიბდება, პოლიტიკური ელიტა კი იცავს ხალხისთვის მოპარულ ფულს.
“ოცნება” სამწუხაროდ, იქცა პირველ ხელისუფლებად, რომელმაც ეჭვქვეშ დააყენა საქართველოს ევროპული არჩევანი და ქვეყნის მომავალი.
ამიტომ, 2012 წლის მსგავსი ერთიანობით და გონიერებით, 2012 წლის ღირებულებების ერთგულებით, უნდა მივიდეთ არჩევნებზე და ერთად დავამარცხოთ “ოცნებაც” და “ნაციონალური მოძრაობაც” – 26 ოქტომბერს უნდა გავიმეოროთ 1 ოქტომბერი.
ნამდვილი მშვიდობით, ნამდვილი ღირსებით და ნამდვილი კეთილდღეობით ერთად უნდა გავიყვანოთ ქვეყანა სამშვიდობოს“, – წერს გახარია.

In a social media post, Giorgi Gakharia, leader of the opposition party For Georgia, sharply criticized ruling Georgian Dream (GD) founder and Honorary Chair, Bidzina Ivanishvili’s recent letter marking the anniversary of the 2012 election victory. Gakharia described the letter as a “self-confession” and the clearest evidence that, just 25 days before the 2024 elections, Georgia remains in the same spot as it was in 2012—„mired in corruption, nepotism, politicized public services, and weakened institutions.”
Gakharia emphasized that on October 1, 2012, the core value of the Georgian Dream party was the dignity of the individual.
“We all believed that we were sincerely fighting against an unjust judiciary system and to free public service and state institutions from partisan influence. The declared political goal of the GD in 2012 was to establish multiparty democracy, pursue European integration, and end political messianism,” he wrote.
Reflecting on the past 12 years, Gakharia expressed disappointment, stating that the ruling party had abandoned its original values. He criticized Ivanishvili for repeatedly mentioning “dignity” in his letter, arguing that this highlighted the party’s current failure to uphold it.
He also accused the GD leadership of transforming into a deceitful political elite, no longer committed to protecting human rights, comparing it to the actions of the previous government under the United National Movement (UNM).
For Georgia leader further alleged that Georgian Dream is now using
fear and intimidation to manipulate the public, utilizing the same violent tactics against citizens that the UNM once employed. Instead of reforming the judiciary, he said, the ruling party has co-opted corrupt elements from the old system to solidify its own power.
“The government, whose stated political goal was to improve living conditions and combat poverty and unemployment, now fights for corruption, not against it,” he stated, adding that while the people become poorer, the political elite protects the wealth they have accumulated.
Gakharia concluded by calling on the Georgian public to unite, just as they did in 2012, to defeat both the Georgian Dream and the United National Movement in the upcoming elections. He urged voters to repeat October 1, 2012, on October 26, 2024, by staying true to the values of dignity, peace, and prosperity, and to lead the country toward a better future.
Ivanishvili released a statement on Tuesday, and cautioned against alleged foreign agents and internal forces destabilizing the country, drawing comparisons to Ukraine’s war and emphasizing the stakes of the upcoming election as “pivotal for Georgia’s survival”. He framed the forthcoming elections as a choice between “survival and collapse” for Georgia, urging the electorate to support his party in the pursuit of a “peaceful and prosperous nation”.