გიორგი ჯინჭარაძე - ენგურის ხიდი, რომელიც დღეს გამოგონილ საზღვრადაა ქცეული, მალე გახდება საქართველოს გაერთიანების სიმბოლო
აფხაზეთში 1993 წლის 27 სექტემბერს განვითარებული ტრაგიკული მოვლენებიდან 32 წელი გავიდა. ამ თარიღთან დაკავშირებით, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ გიორგი ჯინჭარაძემ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა, საქართველოს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, აფხაზეთის მთავრობის წევრებმა, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატებმა და ვეტერანებმა პატივი მიაგეს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის დაღუპულთა ხსოვნას და გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
„დღეს, 27 სექტემბერს, ჩვენ ერთად ვიხსენებთ საქართველოს უახლეს ისტორიაში ყველაზე მძიმე დღეს, სოხუმის დაცემას. ჩვენი ვალია, მუდმივად გვახსოვდეს ჩვენი გმირების ისტორია. მჯერა, რომ მათი ოცნება ერთიან საქართველოზე აუცილებლად ახდება და ენგურის ხიდი, რომელიც დღეს გამოგონილ საზღვრადაა ქცეული, მალე გახდება საქართველოს გაერთიანების სიმბოლო, რადგან წარმოუდგენელია აფხაზეთი უსაქართველოდ და საქართველო უაფხაზეთოდ. მჯერა, რომ დავბრუნდებით ჩვენს მიწაზე და აფხაზ ძმებთან და დებთან ერთად შევქმნით ჩვენი სამშობლოს უკეთეს მომავალს“, - განაცხადა გიორგი ჯინჭარაძემ.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარემ, ასევე, ყვავილებით შეამკო საქართველოს ეროვნული გმირების - ჟიული შარტავასა და გენო ადამიას ბიუსტები.
აფხაზეთის ომი 1992 წლის 14 აგვისტოს დაიწყო და 13 თვე და 13 დღე გაგრძელდა. შეიარაღებულ დაპირისპირებას 30 ათასამდე ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა, 300 000-ზე მეტი კი საკუთარი სახლიდან დევნილად იქცა.

Abkhazia Gov’t head: Enguri Bridge will soon become symbol of Georgia’s unity
Giorgi Jinchradze, Chair of the government of Abkhazia’s autonomous republic, on Saturday paid tribute to those who died defending Georgia’s territorial integrity, laying wreaths at the Heroes’ Memorial as the country marked 32 years since the fall of Sokhumi.
“Today, on September 27, we remember one of the darkest days in Georgia’s recent history, the fall of Sokhumi. It is our duty to always remember the story of our heroes. I believe that their dream of a united Georgia will come true, and the Enguri Bridge, which today has become an artificial border, will soon become a symbol of Georgia’s unity”, he said.
“It is unimaginable to have Abkhazia without Georgia or Georgia without Abkhazia. I believe we will return to our land and, together with our Abkhaz brothers and sisters, build a better future for our homeland,” Jinchradze added.
He also laid flowers at the busts of Georgia’s national heroes Zhiuli Shartava and Geno Adamia.
The war in Abkhazia began on August 14, 1992, and lasted 13 months and 13 days. The conflict claimed the lives of about 30,000 people, and more than 300,000 were displaced from their homes.