ბიძინა ივანიშვილის სანქციები არ არის მხოლოდ მისი სანქციები, ეს არის, ფაქტობრივად, საქართველოს ეკონომიკური კოლაფსისკენ გზა, – ამის შესახებ “ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ აშშ-ის მიერ “ქართული ოცნების” საპატიო თავმჯდომარის შესაძლო სანქცირებასთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისივე თქმით, “ოცნების” ხელისუფლებაში დარჩენით, ივანიშვილის სანქცირებით, საქართველო კარგავს უვიზო მიმოსვლას ევროპასთან და მილიარდობით დაფინანსებას.
“ორი უმძიმესი ინფორმაცია, რომელიც ჩვენ გუშინ მივიღეთ – ერთი მხრივ, ევროკავშირთან უვიზო რეჟიმის შეჩერებაზეა საუბარი და ამასთან ერთად დაფინანსების შეწყვეტაზე და მეორე მიმართულება, ეს არის სანქციები. ბიძინა ივანიშვილის სანქციები არ არის მხოლოდ მისი სანქციები, ეს არის, ფაქტობრივად, საქართველოს ეკონომიკური კოლაფსისკენ გზა. ეს არის გზა, რომელიც საქართველოს მოაქცევს იზოლაციაში და უმძიმეს ვითარებაში ჩავვარდებით აბსოლუტურად ყველა. წარმოიდგინეთ, “ოცნების” ხელისუფლებაში დარჩენით, ივანიშვილის სანქცირებით, საქართველო კარგავს უვიზო მიმოსვლას ევროპასთან, საქართველო კარგავს მილიარდობით დაფინანსებას, რომელსაც ჩვენ ვიღებთ ევროპული და ამერიკული ინსტიტუტებიდან, რაც ნიშნავს ქვეყნის ეკონომიკის ჩამოშლას და დანგრევას და მეორე მხრივ, გვყავს ხელისუფლებაში ადამიანი, რომელიც მხილებულია რუსეთთან თანამშრომლობაში.
მინდა გუშინდელი ინფორმაციიდან ტექსტი ამოვიღო და ყურადღება მიაქციოთ – “ჩვენ გვაქვს ინფორმაცია, რომ ბიძინა ივანიშვილმა გადადგა ნაბიჯები, რათა განევითარებინა ურთიერთობა რუს ოლიგარქებთან, რათა რუსეთისთვის მიეცა უკეთესი წვდომა საქართველოს ბაზრისთვის. რაც ყველაზე საგანგაშოა, მინდა ხაზი გაუსვათ, მან გარკვეული ქმედებები რუსეთის სადაზვერვო სამსახურის მითითებებით გაატარა”. პირდაპირ ვამბობ, რომ არსებობს პირდაპირი მტკიცებულებები ყველა ამ ფაქტის. ამიტომ, ვფიქრობ, რომ 26 ოქტომბერი გადამწყვეტია.
საზოგადოებრივი აზრის ყველა კვლევით, “ოცნება” მარცხდება, მაგრამ ისე, როგორც არასდროს, გვჭირდება ერთიანობა. ერთიანობა იმიტომ, რომ არ წავიდეთ სიღატაკისკენ და იზოლაციისკენ, არამედ წავიდეთ განვითარებისკენ, ევროკავშირისკენ, ყველას გვქონდეს ევროკავშირის პასპორტი, ის 14 მილიარდი მივიღოთ, რომლითაც შეგვიძლია ქვეყანა ფეხზე დავაყენოთ. და რაც მთავარია, რუსულ სადაზვერვო სამსახურებთან მოთანამშრომლე ადამიანებს ვუთხრათ უარი, ეს არის გადამწყვეტი მნიშვნელობის არჩევნები”, – განაცხადა ვაშაძემ.

Giorgi Vashadze, a leader of the opposition party United National Movement, warned that potential US sanctions against Bidzina Ivanishvili, the honorary chairman of the ruling Georgian Dream party, could have devastating consequences for Georgia’s economy.
Speaking about the possibility of Ivanishvili facing sanctions, Vashadze argued that these measures would not only target Ivanishvili personally but could pave the way for a broader economic collapse in Georgia.
Vashadze stressed that if Georgian Dream remains in power and Ivanishvili is sanctioned, Georgia risks losing its visa-free travel arrangement with the European Union and billions of euros in financial assistance.
“Yesterday, we received two pieces of very troubling news. On the one hand, there is talk of suspending the visa-free regime with the EU and stopping financial aid. On the other hand, there are the potential sanctions. Sanctions against Bidzina Ivanishvili are not just personal—they mark a path towards economic collapse for Georgia. This will isolate the country, pushing us all into a severe crisis,” Vashadze stated.
He emphasized that the loss of visa-free access to Europe and crucial financial support from European and American institutions would
devastate Georgia’s economy.
“Imagine, with Georgian Dream in power and Ivanishvili sanctioned, Georgia will lose visa-free travel with Europe and billions in funding from European and American institutions. This means the collapse of our economy,” Vashadze added.
Opposition leader also highlighted concerns over Ivanishvili’s alleged ties to Russia. Referring to reports from the previous day, he said, “We have information that Bidzina Ivanishvili has taken steps to deepen relationships with Russian oligarchs and provide Russia with better access to Georgia’s market. Even more alarming, he has reportedly acted on directives from the Russian intelligence services. These claims are backed by direct evidence.”
He pointed to the upcoming October 26 elections as crucial, urging unity to prevent Georgia from slipping into poverty and isolation.
“Public opinion polls show Georgian Dream is losing, but now, more than ever, we need unity. Unity to move towards development, towards the European Union, so that we all can have EU passports and receive the 14 billion euros that could rebuild our country. Most importantly, we need to reject those collaborating with Russian intelligence services. These elections are of decisive importance,” Vashadze concluded.