გიორგი ვაშაძე – პრეზიდენტთან ერთად ვაგრძელებთ ბრძოლას 29-მდეც და 29-ის შემდეგაც
მთავარია, რომ ჩვენ შევთანხმდით ერთ რამეზე – ლეგიტიმაციის წყარო კვლავ პრეზიდენტშია და მასთან ერთად ვაგრძელებთ ბრძოლას 29-მდეც და 29-ის შემდეგაც, – ამის შესახებ “ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ პრეზიდენტთან ოპოზიციის შეხვედრის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
“ორი საკითხია აქ. პირველი დოკუმენტურად გავიარეთ, რა არის გასასწორებელი იმისთვის, რომ არჩევნები მეტ-ნაკლებად ნორმალურად ჩატარდეს ქვეყანაში, მაგრამ, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია პოლიტიკური მდგენელი. ჩვენ ამაზე გვქონდა საუბარი პრეზიდენტთან, როგორ უნდა დაორგანიზდეს და როგორ უნდა დავორგანიზდეთ იმისთვის, რომ 29-ის შემდგომ ეფექტურად გავაგრძელოთ ბრძოლა. ეს აზრები გავცვალეთ. ხვალ, 7 საათზე ისევ ვიკრიბებით და პირდაპირ ვიტყვი, რომ ჩვენი აზრები და ხედვები ემთხვევა.
მთავარია, რომ ჩვენ შევთანხმდით ერთ რამეზე – ლეგიტიმაციის წყარო კვლავ პრეზიდენტშია და მასთან ერთად ვაგრძელებთ ბრძოლას 29-მდეც და 29-ის შემდეგაც. იმ მექანიზმზეც ვისაუბრეთ, რომელიც უნდა ჩამოყალიბდეს მასთან ერად იმისთვის, რომ საბოლოო გამარჯვებამდე მივიდეთ”, – განაცხადა გიორგი ვაშაძემ.

Opposition leader: “Legitimacy lies with President, joint fight will continue beyond December 29”
After a meeting between opposition leaders and President Salome Zourabichvili, Giorgi Vashadze, a leader of the United National Movement, stated that the opposition and the president are aligned in their goals and strategies moving forward.
“There are two key aspects here. First, we reviewed, in detail, what needs to be fixed to ensure that elections in this country can be conducted at least somewhat normally. But, of course, the political dimension is also crucial. We discussed with the president how to organize ourselves and what strategies we need to adopt to continue the fight effectively after December 29,” said Vashadze.
According to him, the discussions resulted in shared perspectives and coordinated plans: “Tomorrow at 7 PM, we will reconvene, and I can say outright that our thoughts and visions align.”
Vashadze underscored the pivotal role of the president in the ongoing efforts: “The main takeaway is that we all agreed on one thing—legitimacy still lies with the president, and we will continue this fight together with her, both before and after December 29. We also discussed mechanisms that should be established in collaboration with the president to achieve final victory.”
This meeting follows growing calls for new elections and widespread public dissatisfaction with the legitimacy of the current parliament and the suspension of the EU accession negotiations until 2028.