გივი მიქანაძემ აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელთან საქართველოში ალან პერსელთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სფეროებში სტრატეგიული თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ერთობლივი ინიციატივების განვითარების პერსპექტივები განიხილეს.
"მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ალან პერსელს განათლებისა და მეცნიერების სფეროების განვითარების მხარდაჭერისთვის და საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე ფართომასშტაბიანი რეფორმების შესახებ მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია.
გივი მიქანაძემ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სან-დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტთან პარტნიორობის გაფართოების მნიშვნელობაზე, რაც ტექნოლოგიებისა და აგრარული მეცნიერებების მიმართულებით ახალი საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარებას გულისხმობს.
საუბარი შეეხო აშშ-ის საელჩოს ინიციატივის - „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის" (University Capacity Building Program) გაგრძელების მნიშვნელობას, როგორც ინსტიტუციური გაძლიერებისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის მექანიზმს.
შეხვედრის დასასრულს მხარეებმა აქტიური თანამშრომლობის გაგრძელების მზადყოფნა გამოთქვეს და სამომავლო პარტნიორობის პერსპექტივები დასახეს", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Education Minister Givi Mikanadze met on Monday with Acting US Ambassador to Georgia Alan Purcell to discuss deepening strategic cooperation in education, science and youth, as well as exploring prospects for joint initiatives.
Mikanadze thanked Persel for supporting the development of Georgia’s education and science sectors and provided updates on ongoing large-scale reforms in the country’s education system.
The Minister highlighted the importance of expanding partnerships with the San Diego State University to develop new educational programmes in technology and agricultural sciences.
The discussion also covered the continuation of the US Embassy’s University Capacity Building Programme as a mechanism for institutional strengthening and international cooperation.
The meeting concluded with both sides reaffirming their commitment to active collaboration and outlining future partnership prospects.