განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელ იზაბელა კასტროჯოვანისთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, გივი მიქანაძემ UNICEF-ის წარმომადგენელს მადლობა გადაუხადა საქართველოს განათლების სისტემის მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ მრავალწლიანი თანამშრომლობის ფარგლებში წარმატებით განხორციელდა არაერთი მასშტაბური ერთობლივი პროექტი.
მიქანაძის თქმით, საქართველოში მიმდინარე ზოგადი განათლების სისტემის რეფორმის ძირითადი მიზნები სრულ თანხვედრაშია UNICEF-ის ახალი Country Programme Document-სა (2026–2030) და სამინისტროსა და გაეროს ბავშვთა ფონდს შორის გაფორმებულ 2026 წლის ერთობლივ სამუშაო გეგმასთან.
შეხვედრის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ბავშვთა ადრეული აღზრდისა და განათლების სისტემის განვითარებაზე, ინკლუზიურ საგანმანათლებლო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაფართოებასა და ახალგაზრდული პოლიტიკის გაძლიერების მნიშვნელობაზე.

Mikanadze thanked UNICEF for its continued support of Georgia's education system, highlighting a number of large-scale projects implemented jointly over the years
Georgia's Minister of Education, Science and Youth, Givi Mikanadze, has held a working meeting with UNICEF Representative in Georgia Isabella Castrogiovanni to discuss ongoing cooperation in the education sector and future priorities.
Mikanadze thanked UNICEF for its continued support of Georgia's education system, highlighting a number of large-scale projects implemented jointly over the years.
The minister said the key objectives of Georgia's ongoing general education reform were fully aligned with UNICEF's Country Programme Document for 2026-2030, as well as the 2026 joint work plan agreed between the ministry and the UN agency.
Discussions focused on the development of early childhood education and care, expanding access to inclusive educational services, and strengthening youth policy initiatives.
The two sides also reviewed opportunities for further cooperation in support of educational development and children's welfare in Georgia.
At the conclusion of the meeting, both parties expressed their readiness to continue active collaboration on shared priorities.