ირაკლი კობახიძე - 17 მაისი იქნება განსაკუთრებული, ხელისუფლება მიიღებს მონაწილეობას ყველა შესაბამის ცერემონიაში
17 მაისი იქნება განსაკუთრებული. წელს ჩვენ აღვნიშნავთ  1700 წლისთავს საქართველოში ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, ხელისუფლება მიიღებს მონაწილეობას ყველა შესაბამის ცერემონიაში.
„წირვას აღავლენს კათოლიკოს-პატრიარქი შიო III და შესაბამისად, ეს წელი იქნება განსაკუთრებული ჩვენი ქვეყნისთვის. ბუნებრივია, ხელისუფლება მიიღებს მონაწილეობას ყველა შესაბამის ცერემონიაში“, -  განაცხადა კობახიძემ.

17 May celebrations will mark 1,700 years of Christianity in Georgia, PM
Georgia’s Prime Minister, Irakli Kobakhidze, has said this year’s 17 May commemorations will hold special significance as the country marks 1,700 years since Christianity was declared the state religion of Georgia.
Speaking to journalists, Kobakhidze said the anniversary would make this year particularly important for the country.
“We are marking the 1,700th anniversary of Christianity being declared the state religion in Georgia,” the prime minister said.
He added that the government would take part in all relevant ceremonial events linked to the anniversary.
Kobakhidze also noted that a liturgy would be led by the new Catholicos-Patriarch of All Georgia, Shio III.