700 000 ამომრჩევლიდან ISFED-მა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის 25 შემთხვევა დააფიქსირა, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გადაცემა “იმედი LIVE”-ში განაცხადა.
მისი თქმით, ISFED-ის საბოლოო ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 1 000 უბნიდან 9 %-ზე დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის შემთხვევა, შემდეგ კი წერია, რომ მხოლოდ 25 შემთხვევა იყო ასეთი, რაც არაკომპეტენტურობაზეც მეტყველებს.
“ახლა გეტყვით, თუ რა უწერია ISFED-ს ხმის ფარულობაზე მის საბოლოო ანგარიშში. ხმის ფარულობის, კენჭისყრის ფარულობის დარღვევა, ანუ სადაც დაცული არ იყო კენჭისყრის ფარულობა დაფიქსირდა უბნების 9%-ზე. ანუ, 1000 უბანზე აკვირდებოდნენ ისინი არჩევნებს და აქედან, დაახლოებით, 90 უბანზე დააფიქსირეს მათ ხმის ფარულობის დარღვევა. ახლა რა არის მნიშვნელოვანი – 7 00 000 ამომრჩეველს მოიცავს, დაახლოებით, 1 000 უბანი, აქტიურ ამომრჩეველზე მაქვს საუბარი. ამ 1 000 უბანზე ხმა მისცა 700 000-მა ამომრჩეველმა, უხეშად. ახლა ხომ გაინტერესებთ რამდენია ეს „ტოტალური დარღვევა“ ხმის მიცემის ფარულობის, თან შეგახსენებთ, რომ ამას აკვირდებოდა თითო საარჩევნო უბანზე 8 კომისიის წევრი და საშუალოდ ამდენივე დამკვირვებელი, მათ შორის „ენჯეოები“, ტელევიზიები და ა.შ. ყველა იქ იყო. 700 000 ამომრჩევლიდან ISFED-მა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის 25 შემთხვევა დააფიქსირა. 9 % საიდან გამოიყვანეს, ეს არაკომპეტენტურობაზეც მეტყველებს, 9 % არის 90 უბანი და შემდეგ გადმოშლი და უწერიათ, რომ ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის 25 შემთხვევა დააფიქსირეს მხოლოდ ISFED-ის წარმომადგენლებმა“, – განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has questioned the figures presented by the International Society for Fair Elections And Democracy (ISFED) in its final report on voting privacy violations in the October 26 elections, calling the reported percentage inconsistent with the actual number of violations noted.
Speaking on Imedi TV, Kobakhidze cited ISFED’s findings, which indicated that privacy violations had occurred at 9% of polling stations.
However, he pointed out that out of approximately 1,000 polling stations covering around 700,000 active voters, ISFED identified only 25 individual cases of privacy breaches. Kobakhidze argued that this discrepancy raises questions about ISFED’s methodology and accuracy in reporting.
“In ISFED’s final report on voting privacy, they claim voting privacy was compromised in 9% of precincts. With 1,000 polling stations, this would mean around 90 locations with issues. However, ISFED only identified 25 specific instances where voter privacy was breached, across an electorate of 700,000 voters in these precincts,” Kobakhidze stated.
He added that the report’s findings might indicate a lack of precision in ISFED’s calculations, as 25 incidents do not correspond to a 9% violation rate, considering the scale of the election and the number of observers present.