ირაკლი კობახიძე - ალბათ, მოგვიწევს საკონსტიტუციო სასამართლოში შეტანილი სარჩელის კორექტირება, დაგვჭირდება პარტიების დასახელებების შეცვლა
თქვენ იცით, რომ ყველა ეს პარტია პრაქტიკულად არის „ნაცმოძრაობის“ წიაღიდან წარმოშობილი, აქედან გამომდინარე, ხდება შესაკრებთა უბრალო გადათამაშება, ერთადერთი, რასაც გამოიწვევს ეს ჩვენთვის, არის ის, რომ მოგვიწევს ალბათ იმ სარჩელის კორექტირება, რომელიც შევიტანეთ საკონსტიტუციო სასამართლოში, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტის კითხვის პასუხად განაცხადა, რომელიც ოპოზიციის ალიანსს შეეხებოდა.
მისივე თქმით, თითოეული მათგანი 2012 წლამდეც და 2012 წლის შემდეგაც, დაკავშირებული იყო და არის ან კონკრეტულად „ნაცმოძრაობასთან“, ან რადიკალურ ოპოზიციასთან.
"დაგვჭირდება პარტიების დასახელებების შეცვლა, გამომდინარე ახალი კონფიგურაციიდან, რომელიც არის ჩამოყალიბებული. გამომდინარე იქიდან, რომ ერთად გამოხატეს საკუთარი პოზიცია პროცესებთან დაკავშირებით, შეიძლება შეივსოს ეს სია საკონსტიტუციო სარჩელში, შეიძლება ყველა შესაბამისი პარტიაც მოხვდეს საკონსტიტუციო სარჩელში, ამაზე ვიმუშავებთ და მივიღებთ შესაბამის გადაწყვეტილებას. რეალურად, არსებითად იმ ორ პარტიას იმეორებს ეს ახალი ე.წ. ერთობა, რაც იყო წარდგენილი სარჩელში, მათ შორის, „თავისუფლების მოედანიც“ მთლიანად „ნაცმოძრაობის“ წიაღიდან შექმნილი პარტიაა. ყველა აბსოლუტურად 2012 წლამდეც იყო დაკავშირებული „ნაცმოძრაობასთან“ და 2012 წლის შემდეგაც არიან დაკავშირებული ან კონკრეტულად „ნაცმოძრაობასთან“, ან რადიკალურ ოპოზიციასთან, თავმჯდომარით დაწყებული, ყველა ლიდერით გაგრძელებული, მათ შორის, ლევან ცუცქირიძე. მან მიიღო მონაწილეობა არჩევნების გაყალბებაში, თავის დროზე, რაც ცნობილია, ამაზე ბევრი საუბრობს. 2008 წელს მან მონაწილეობა მიიღო არჩევნების გაყალბების პროცესში, ამის შემდეგ მისი საუბრები აბსოლუტურად მოკლებულია დამაჯერებლობას", - განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze added that the government might need to adjust the list of parties mentioned in its constitutional complaint in light of the new political configuration
The prime minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, has said a newly announced opposition alliance could lead the government to amend a complaint it had already submitted to the Constitutional Court of Georgia.
Responding to a journalist’s question about cooperation among opposition parties, Kobakhidze said the alliance largely consisted of political groups that had emerged from or were linked to the United National Movement.
“You know that practically all these parties originate from the United National Movement. Because of that, what we are seeing is simply a reshuffling of the same elements,” he said.
Kobakhidze added that the government might need to adjust the list of parties mentioned in its constitutional complaint in light of the new political configuration.
“It is possible that the list in the constitutional claim will be expanded and that all relevant parties will be included. We will work on this and make the appropriate decision,” he said.
The prime minister argued that the newly formed alliance essentially repeated the same political forces that were already named in the legal complaint. He also said the party Freedom Square had emerged from within the political environment of the United National Movement.
Kobakhidze further claimed that the leaders of the parties had been connected either directly to the United National Movement or to what he described as the radical opposition both before and after 2012.
Among those he mentioned was Levan Tsutskiridze, whom he accused of involvement in election irregularities in 2008, an allegation he said undermined the credibility of his political statements.