საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს რობინ დანიგანს შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრაზე პრემიერ-მინისტრმა გამოხატა პირადი პატივისცემა ელჩის მიმართ და შეშფოთება გამოთქვა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის გუშინდელი გადაწყვეტილების გამო, რომელიც საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის პოლიციელების მიმართ სანქციებისა და სავიზო შეზღუდვების დაწესებას ითვალისწინებს.
“აღინიშნა, რომ ამ გადაწყვეტილებით ამერიკული მხარე კრიტიკულ ზღვარს მიუახლოვდა, რამაც, კიდევ ერთი მსგავსი გადაწყვეტილების მიღების შემთხვევაში, შესაძლოა, ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების მიმართ საქართველოს პოზიციის თვისებრივი გადახედვა განაპირობოს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის სახელით მიღებული გადაწყვეტილება წინასაარჩევნოდ ოპოზიციის შანსების გაუმჯობესებაზეა გათვლილი, თუმცა, ის სრულიად კონტრპროდუქტიულია, რადგან, სინამდვილეში, ვერც ოპოზიციის საარჩევნო შედეგს წაადგება და ვერც მმართველ გუნდს შეაშინებს.
როგორც პრემიერმა განაცხადა, პირიქით, მმართველი გუნდი დარწმუნებულია, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტის სახელით მიღებული გადაწყვეტილება კიდევ უფრო გააძლიერებს საზოგადოების მოტივაციას, 26 ოქტომბერს მტკიცედ დადგეს საქართველოს დამოუკიდებლობისა და სუვერენიტეტის დასაცავად”, – აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze met with the US Ambassador to Georgia, Robin Dunnigan, to discuss the recent US State Department decision to impose sanctions and visa restrictions on a number Georgian citizens, including police officers. According to the Georgian government’s administration, the Prime Minister expressed both respect for the ambassador and concern over the U.S. government’s actions.
During the meeting on Tuesday, Kobakhidze reportedly warned that the US. is approaching a “critical threshold” with its sanctions policy. He indicated that another similar decision could lead to a “fundamental reassessment” of Georgia’s position regarding its relationship with the United States.
The Prime Minister also suggested that the US State Department’s decision was aimed at improving the electoral chances of the opposition in the upcoming elections. However, he described the move as “counterproductive,” arguing that it would neither help the opposition’s electoral results nor intimidate the ruling party.
Kobakhidze further stated that, rather than weakening the ruling Georgian Dream party, the US sanctions would only strengthen public motivation to defend Georgia’s independence and sovereignty. He expressed confidence that on October 26, the Georgian people would firmly stand in support of these principles.