ირაკლი კობახიძე - ჩვენ არ შეგვიჩერებია არავითარი ევროინტეგრაციის პროცესი, უკვე დოკუმენტურადაც დაადასტურა ევროკავშირმა
ჩვენ არ შეგვიჩერებია არავითარი ევროინტეგრაციის პროცესი, უკვე დოკუმენტურადაც დაადასტურა ევროკავშირმა, რომ 2024 წლის 27 ივნისს ევროკავშირმა შეაჩერა დიალოგი საქართველოსთან, რასაც არ ჰქონდა არავითარი საფუძველი, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით მოსმენისას დეპუტატების მიერ დასმული კითხვის საპასუხოდ განაცხადა.
მისივე თქმით, ის, რაც არაერთხელ საჯაროდ განაცხადეს და ძირითადად ამაზე ევროკავშირის ელჩი საუბრობდა, ის მოგვიანებით დოკუმენტურადაც დაადასტურეს.
„2024 წლის 27 ივნისს თავად ევროპულმა ბიუროკრატიამ მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოსთან დიალოგის შეჩერების თაობაზე, რაც იყო უკიდურესად უსამართლო გადაწყვეტილება ქართველი ხალხის მიმართ. შემდეგ გამოაცხადეს უტიფრად, რომ თითქოს ჩვენ შევაჩერეთ ის, რაც მათ უკვე ივნისში ჰქონდათ შეჩერებული. ამ მასშტაბის დემაგოგია, რა თქმა უნდა, არ ეკადრება ზოგადად ევროპულ ბიუროკრატიას, თუმცა ვხედავთ, დარღვეულია მათ შორის მორალური პრინციპებიც ევროპულ ბიუროკრატიაში, რაც ძალიან სამწუხაროა. ჩვენ დიდი იმედი გვაქვს, რომ ეს მიდგომები მომავალში შეიცვლება და შეიცვლება ზოგადად ევროპული ბიუროკრატიის მიდგომა ქართველი ხალხის მიმართ“, - განაცხადა კობახიძემ.
მისი თქმით, რაც შეეხება საქართველოს საგარეო პოლიტიკურ ორიენტაციას, ის ასახულია საქართველოს კონსტიტუციაში და შესაბამისი ჩანაწერი საქართველოს კონსტიტუციას სწორედ მოქმედი ხელისუფლების ძალისხმევით დაემატა.
"ისიც მინდა შეგახსენოთ, რომ მაშინ ოპოზიციამ ამ ჩვენს ძალისხმევას მხარი არ დაუჭირა. ყველაფერი ნათელია, ყველაფერი წერია საქართველოს კონსტიტუციაში, როგორია ჩვენი ორიენტაცია, რა გვინდა საგარეო პოლიტიკური კუთხით, ეს წერია საქართველოს კონსტიტუციაში. თუ მიდგომები შეიცვლება ევროპული ბიუროკრატიის მხრიდან, თუ გლობალური პოლიტიკური კონტექსტი შეიცვლება, ამ შემთხვევაში შესაძლებელი გახდება ყველა დასახული მიზნის მიღწევა, თუმცა დღეს ხედავთ, რომ გლობალური კონტექსტი არ არის ამ მიზნების შესრულებისკენ მომართული როგორც ერთი, ისე მეორე მიმართულებით. თქვენ ხედავთ, როგორ ვითარდება ნატო-უკრაინის ურთიერთობები, რაც აისახება სხვა ქვეყნებზეც, ვხედავთ, როგორია ევროპული ბიუროკრატიის მიდგომა კონკრეტულად ჩვენი ქვეყნის მიმართ. იმედი ვიქონიოთ, რომ ეს მიდგომები შეიცვლება. რაც შეეხება ჩვენს პოზიციას, ჩვენი პოზიცია არის ცხადი - ის არის დაფიქსირებული არა მხოლოდ საქართველოს კონსტიტუციაში, არამედ ჩვენს საჯარო განცხადებებში და ეს ყველაფერი არის ჩვენი ქმედებების თანმდევი ნაწილი. აქედან გამომდინარე, ვფიქრობ, ჩვენი საგარეო პოლიტიკური ორიენტირები არის აბსოლუტურად მკაფიო და ცხადი“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

EU, not Georgia, suspended dialogue on European integration, PM
Regarding Georgia’s foreign policy orientation, the Prime Minister emphasized that it was enshrined in the Constitution,
Prime Minister Irakli Kobakhidze told Parliament on Wednesday that Georgia did not stop its European integration process, and that the suspension of dialogue was initiated by the European Union itself on June 27, 2024. The EU later confirmed this decision in official documents, he claimed.
“This decision by the EU bureaucracy to pause dialogue with Georgia was extremely unfair to the Georgian people. Subsequently, some claimed that Georgia had halted the process, but this is incorrect - the suspension had already been imposed by the EU. Such misrepresentation is unacceptable and, in some ways, violates moral principles within European bureaucracy,” Kobakhidze said during an interpellation hearing.
Regarding Georgia’s foreign policy orientation, the Prime Minister emphasized that it was enshrined in the Constitution, with relevant amendments adopted through the efforts of the current government. Kobakhidze noted that at the time, the opposition did not support these measures.
He also highlighted that while global political dynamics and EU approaches currently complicated the country’s objectives, Georgia’s position remained “clear and consistent, as reflected in both constitutional provisions and public statements.”
“Our foreign policy orientation is transparent and absolute. We hope that EU approaches will evolve, and that global circumstances may shift to allow us to achieve all set objectives. However, the current global context, including NATO-Ukraine relations, affects other countries as well and shapes EU bureaucracy’s approach toward Georgia,” Kobakhidze said.