ირაკლი კობახიძე - ჩვენ მოვახერხეთ ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესების დაცვა და არავის მივეცით ამ 7 წლის განმავლობაში კონსტიტუციის შეურაცხყოფის საშუალება
კმაყოფილებით უნდა აღინიშნოს ის, რომ გასული 7 წლის განმავლობაში, მას შემდეგ, რაც ამოქმედდა 2018 წელს კონსტიტუციის მოქმედი რედაქცია, მასში არცერთი ცვლილება არ შესულა, არ შეცვლილა არცერთი კონსტიტუციური ძირითადი დებულება, -  ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ კონსტიტუციის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი შეფასებით, ეს კონსტიტუციის სტაბილურობა პირდაპირ აისახა სახელმწიფოს სტაბილურ განვითარებაზეც, რაც ასე მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის და მათ შორის, ამ ფაქტორმაც მისცა ქვეყანას მშვიდობის და ზოგადად, სტაბილურობის შენარჩუნების შესაძლებლობა.
"ამ პერიოდის განმავლობაში, ჩვენი, მმართველი გუნდის მხრიდან არ ყოფილა კონსტიტუციაში შესწორების შეტანის არცერთი მცდელობა, კონსტიტუციის საკუთარ თავზე მორგების არცერთი მცდელობა. თუმცა გავიხსენებ იმასაც, რომ ჩვენს ოპონენტებს ამ წლების განმავლობაში ჰქონდათ კონსტიტუციის საკუთარ თავზე მორგების არაერთი მცდელობა. თუ მანამდე წლების განმავლობაში მმართველი გუნდი ცდილობდა ხოლმე კონსტიტუცია მოერგო საკუთარ თავზე, ახლა უკვე გასული 7 წლის განმავლობაში ჩვენი ოპონენტები, მათ შორის, ჩვენი უცხოელი ოპონენტები ცდილობდნენ საკუთარ თავზე მოერგოთ საქართველოს ძირითადი კანონი - საქართველოს კონსტიტუცია. შემიძლია გავიხსენო კონკრეტულად ის მოლაპარაკებები, რომლებიც უკავშირდებოდა 19 აპრილის შეთანხმების გაფორმებას. მაშინ ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნა რაც იყო დაყენებული, იყო კონსტიტუციაში სხვადასხვა შესწორების შეტანა. ამასთან დაკავშირებით მე პირადად განვუმარტე კოლეგებს, რომ კონსტიტუციის გადასინჯვა, კონსტიტუციის თანახმად, იყო დაკავშირებული ძალიან რთულ პროცედურასთან. ეს ითვალისწინებდა ინიციირების რთულ პროცედურას, შემდეგ საყოველთაო-სახალხო განხილვას, საზოგადოების მთლიანად ჩართულობას ამ პროცესში და ა.შ. ძალიან მაღალი კვორუმით, რთული პროცედურის საფუძველზე, პარლამენტის მიერ მის მიღებას. ეს გართულებული პროცედურა გამოხატავს დამოკიდებულებასაც კონსტიტუციის მიმართ. ასეთ პირობებში ჩვენთვის მიუღებელი იყო პოლიტიკურ შეთანხმებაში კონსტიტუციურ ცვლილებასთან დაკავშირებით ნებისმიერი ჩანაწერის შეტანა. ეს განვუმარტეთ კონკრეტულ ოპონენტებს, თუმცა მათგან მივიღეთ უხეში პასუხი. მაშინდელი ამერიკის და ევროკავშირის ელჩების მხრიდან ამაზე მივიღეთ ძალიან უხეში პასუხი. მაშინ ძალიან კარგად გავიაზრეთ, რომ მათთვის კონსტიტუციის შეურაცხყოფა იყო მიზანი, როგორც ასეთი. მადლობა ღმერთს, ჩვენ მოვახერხეთ ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესების დაცვა და არავის მივეცით ამ 7 წლის განმავლობაში კონსტიტუციის შეურაცხყოფის საშუალება. ეს, რა თქმა უნდა, ასე უნდა გაგრძელდეს“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Sunday emphasised the stability of the country’s Constitution and the Government’s efforts to safeguard national interests over the past seven years.
“It is noteworthy that during the last seven years, since the current 2018 version of the Constitution came into force, not a single amendment has been made, and no fundamental constitutional provisions have been altered”, Kobakhidze said during an event dedicated to the Constitution Day.
He highlighted that constitutional stability had directly contributed to the country’s steady development, allowing Georgia to maintain peace and overall stability.
Kobakhidze also noted that, unlike previous governments, the current ruling team had not attempted to tailor the Constitution to its own needs.
“During this period, our opponents, including foreign actors, attempted to adapt the Constitution to their own agendas. I recall, for example, the negotiations surrounding the April 19 Agreement, where one of the main demands was to introduce various amendments to the Constitution”, he said.
“I personally explained that revising the Constitution involves a complex procedure, including public discussions, broad societal involvement, and a high quorum for parliamentary approval. Such a process reflects respect for the Constitution. Under these circumstances, it was unacceptable for us to include any constitutional changes in political agreements”, the PM added.
Kobakhidze noted, “We understood that, for some, disrespecting the Constitution was the objective. Thanks to careful management, we protected our country’s national interests and prevented any violations of the Constitution over these seven years. This commitment must continue.”