ირაკლი კობახიძე - ჩვენ მზად ვართ, ევროსაბჭოს გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება უცხოურ გავლენასთან ბრძოლის მიმართულებით
ჩვენ მზად ვართ, ევროსაბჭოს გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება უცხოურ გავლენასთან ბრძოლის მიმართულებით, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, საქართველოს რეალურად აქვს ერთ-ერთი საუკეთესო გამოცდილება უცხოურ გავლენასთან ბრძოლის მიმართულებით.
"იცით, რომ გამჭვირვალობის კანონი ემსახურებოდა ზუსტად ამ მიზანს და შემდგომი კანონმდებლობაც ემსახურებოდა ზუსტად ამ მიზანს. რა თქმა უნდა, ჩვენ მზად ვართ, ევროსაბჭოს გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება უცხოურ გავლენასთან ბრძოლის მიმართულებით“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Gov’t ready to share experience on countering foreign influence with Council of Europe, Georgian PM says
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said the Government is prepared to share its experience in countering foreign influence with the Council of Europe, describing the country’s approach in this area as among the most advanced.
Speaking to journalists, Kobakhidze said Georgia has developed what he called one of the best practical experiences in addressing foreign influence.
He linked this to the country’s transparency legislation and subsequent laws, which he said were specifically designed to serve that purpose.
“The transparency law served exactly this goal, and the subsequent legislation also served this objective. Of course, we are ready to share our experience with the Council of Europe in the direction of combating foreign influence,” Kobakhidze said.