ირაკლი კობახიძე - ჩვენი სტრატეგიული მიდგომა სატრანზიტო და სავაჭრო სფეროში ქმნის მდგრად და პროგნოზირებად გარემოს ფართო რეგიონისთვის
როდესაც ზღვაზე გასასვლელის არმქონე ქვეყნები საიმედო და ეფექტიან წვდომას იღებენ გლობალურ ბაზრებზე საქართველოს სატრანზიტო დერეფნების საშუალებით, ეს ამაღლებს რეგიონულ სტაბილურობას, ხელს უწყობს ეკონომიკურ განვითარებას,  - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გაეროს კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, საქართველოს სტრატეგიული მიდგომა სატრანზიტო და სავაჭრო სფეროში ქმნის მდგრად და პროგნოზირებად გარემოს არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ფართო რეგიონისთვის.
"ძვირფასო დელეგატებო, საქართველო არ ფიქრობს მხოლოდ საკუთარ თავზე. ჩვენ არ ვართ მხოლოდ მომხმარებლები, ჩვენ ვართ გლობალური ეკონომიკური ციკლის აქტიური მონაწილე. ჩვენი სტრატეგიული მიდგომა სატრანზიტო და სავაჭრო სფეროში ქმნის მდგრად და პროგნოზირებად გარემოს არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ფართო რეგიონისთვის.
როდესაც ზღვაზე გასასვლელის არმქონე ქვეყნები საიმედო და ეფექტიან წვდომას იღებენ გლობალურ ბაზრებზე საქართველოს სატრანზიტო დერეფნების საშუალებით, ეს ამაღლებს რეგიონულ სტაბილურობას, ხელს უწყობს ეკონომიკურ განვითარებას და აფართოებს მიწოდების ჯაჭვის გლობალურ მდგრადობას. ეს არის ჩვენი წვლილი საერთაშორისო საზოგადოების განვითარებაში, ეს არის ვალდებულება ვიყოთ იმ გამოწვევების დაძლევის საშუალება, რასაც ზღვაზე გასასვლელის არმქონე ქვეყნები ეჭიდებიან.
დასასრულს, გიდასტურებთ საქართველოს ურყევ ერთგულებას ვიყოთ  პარტნიორი, შესაძლებლობა და საშუალება ზღვაზე გასასვლელის არმქონე განვითარებადი ქვეყნებისათვის. პარტნიორებს მოვუწოდებთ თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ, კავშირების გაფართოვებისკენ და საერთო გეოგრაფიული გამოწვევების გარდაქმნისკენ რეგიონული კეთილდღეობის ლოკომოტივებად“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze emphasized the strategic role of Georgia’s transit corridors in promoting regional stability and economic development during his address at the UN Conference. He underlined that landlocked countries gain reliable and efficient access to global markets through Georgia’s transport infrastructure, which also supports broader regional progress.
“Dear delegates, Georgia is not only thinking of itself. We are not just consumers — we are active participants in the global economic cycle,” Kobakhidze said. “Our strategic approach in the transit and trade sectors creates a stable and predictable environment not only for Georgia, but for the wider region.”
According to the Prime Minister, this model strengthens the resilience of global supply chains and plays a vital role in tackling the challenges landlocked developing countries face in accessing international trade routes.
“When landlocked countries are given secure and effective access to global markets via Georgia’s transit corridors, it elevates regional stability and supports economic development,” he added. “This is our contribution to the international community — a commitment to being a solution to the challenges faced by landlocked nations.”
Kobakhidze concluded by reaffirming Georgia’s unwavering commitment to being a partner, an opportunity, and a bridge for landlocked developing countries. He called on global partners to deepen cooperation and turn shared geographic challenges into engines of regional prosperity.