ირაკლი კობახიძე - ჩვენს მუსლიმ თანამოქალაქეებს მოგვიანებით, თუმცა გულითადად გილოცავთ რამადან ბაირამს და ნოვრუზ ბაირამს
ჩვენს მუსლიმ თანამოქალაქეებს მოგვიანებით, თუმცა გულითადად გილოცავთ რამადან ბაირამს და გაზაფხულის შემოსვლის დღესასწაულს - ნოვრუზ ბაირამს!, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებაშია აღნიშნული.
მისი თქმით, წელს ეს დღესასწაულები ქვეყნისთვის უმძიმეს პერიოდს, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის გარდაცვალებასა და ეროვნული გლოვის დღეებს დაემთხვა.
"განსაკუთრებულ მადლიერებას გამოვხატავ მუსლიმი თემის მიმართ გულწრფელი თანაგრძნობის, ჩვენი საერთო მწუხარების გაზიარებისა და ამ დღეებში საზეიმო ღონისძიებების გაუქმებისთვის. ჩვენ არასდროს დავივიწყებთ ამ ძმურ თანადგომას.
სწორედ ჭირსა თუ ლხინში ერთად დგომაა ის მყარი საფუძველი, რომელსაც ჩვენი ერთობა ეყრდნობა. საუკუნეების განმავლობაში ჩვენი წინაპრები მხარდამხარ ქმნიდნენ საქართველოს ისტორიას და ჩვენც, დღევანდელი თაობები, ერთად ვაშენებთ მის უკეთეს მომავალს.
უწმინდესი ყოველთვის განსაკუთრებული პატივისცემითა და ძმური სიყვარულით ეპყრობოდა მუსლიმ თემს. იგი თავად იყო ურთიერთპატივისცემის, მშვიდობიანი თანაცხოვრებისა და ტოლერანტობის ცოცხალი მაგალითი. ჩვენს უმთავრეს მოვალეობად სწორედ ამ უდიდესი მემკვიდრეობის გაგრძელებას მივიჩნევთ.
კიდევ ერთხელ გილოცავთ ამ დიდ დღესასწაულებს. მშვიდობას, ჯანმრთელობასა და ბარაქას ვუსურვებ თქვენს ოჯახებს!”,- აღნიშნავს პრემიერ-მინისტრი.

The Prime Minister also highlighted the historical coexistence of different communities in Georgia
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has extended his congratulations to the country’s Muslim community on the occasions of Eid al-Fitr and Nowruz, while expressing gratitude for their solidarity during a period of national mourning.
In a statement on Tuesday, Kobakhidze noted that this year’s celebrations coincided with what he described as a particularly difficult time for the country, following the death of Ilia II.
He thanked the Muslim community for their “sincere compassion” and for sharing in the nation’s grief, including the decision to cancel festive events during the mourning period.
“We will never forget this brotherly support,” he said, adding that unity in both hardship and celebration forms the foundation of Georgian society.
The Prime Minister also highlighted the historical coexistence of different communities in Georgia, saying that generations had built the country’s history together and continue to shape its future.
He described the late Patriarch as a figure who showed “special respect and brotherly love” towards the Muslim community, and as an example of tolerance, peaceful coexistence and mutual respect.