ირაკლი კობახიძე - დაახლოებით 20 მილიონია ამოღებული, ეს თანხები მთლიანად მიექცევა სახელმწიფო ბიუჯეტში
დაახლოებით 20 მილიონია ამოღებული და ეს თანხები მთლიანად მიექცევა საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში და სახელმწიფო ბიუჯეტს აუნაზღაურდება ის დანაკლისი, რომელიც მიიღო კონკრეტული სავარაუდო კორუფციული ფაქტებიდან გამომდინარე, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისივე თქმით, 2024 წლის 8 თებერვლიდან, კონკრეტულად, როცა ჩამოყალიბდა ახალი მთავრობა, მიღებული იქნა არაერთი ზომა იმისათვის, რომ მაქსიმალურად გამორიცხულიყო კორუფცია ქვეყანაში.
"რაც შეეხება თანხების ამოღებას, დაახლოებით 20 მილიონის თანხებია ამოღებული და ეს თანხები მთლიანად მიექცევა საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში და სახელმწიფო ბიუჯეტს აუნაზღაურდება ის დანაკლისი, რომელიც მიიღო კონკრეტული სავარაუდო კორუფციული ფაქტებიდან გამომდინარე. რაც შეეხება პასუხისმგებლობას, ამაზე შესაბამისი უწყებები გაგცემენ პასუხს. რაც შეეხება ჩვენს პასუხისმგებლობას, პასუხისმგებლობა შეიძლება დადგეს იმ შემთხვევაში, თუ არ არსებობდა ობიექტური გარემოებები, რომლის გამოც შეუძლებელი იყო კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმა. იმ პირობებში, როდესაც ჩვენ გვიწევდა ძალიან მძიმე ფრონტზე ბრძოლა, რაღაცებში ჩაღრმავება იყო შეუძლებელი, თუმცა ჯერ კიდევ 2023 წლის დეკემბერში, გამოვიდა ბატონი ბიძინა ივანიშვილი სიტყვით და მან გააკეთა პირდაპირი განცხადებები კორუფციის მიმართ უკომპრომისო დამოკიდებულებასთან დაკავშირებით. იმ დღიდან მოყოლებული, 2024 წლის 8 თებერვლიდან კონკრეტულად, როცა ჩამოყალიბდა ახალი მთავრობა, ჩვენ მივიღეთ არაერთი ზომა იმისათვის, რომ მაქსიმალურად გამოგვერიცხა კორუფცია ჩვენს ქვეყანაში. ამიტომ, როცა საუბარია იმაზე, რომ აქ ჩვენ ფულის ამოღება გვინდა თუ სხვა რამ - ფულის ამოღებაც გვინდა ბიუჯეტისთვის, მაგრამ ჩვენ ჩვენს დამოკიდებულებას კორუფციისადმი ვაჩვენებთ არა მხოლოდ იმით, რომ წარსულ საქმეებში ჩავიხედეთ, არამედ, იმით, რომ 2024 წლის 8 თებერვლიდან მოყოლებული ვდგამთ ყველა ნაბიჯს იმისათვის, რომ მთავრობის საქმიანობა იყოს გამჭვირვალე და აბსოლუტურად გამჭვირვალედ წარიმართოს ყველა პროცედურა, მათ შორის, ტენდერები, პრივატიზაცია და ა.შ. ეს აჩვენებს ჩვენს დამოკიდებულებას, რომ ჩვენ ყველა ნაბიჯი გადავდგით კორუფციის აღსაკვეთად ჩვენს ქვეყანაში, რის შედეგებსაც საზოგადოება იხილავს“, - განაცხადა კობახიძემ.

PM Kobakhidze: ₾20 mln recovered from suspected corruption will go to state budget
Kobakhidze said that since the formation of the new government on 8 February 2024, multiple measures had been taken to minimize corruption risks and ensure transparency in public administration
Prime Minister Irakli Kobakhidze on Friday said around 20 million GEL had been recovered in connection with suspected corruption cases, and the funds would be directed entirely to the state budget to compensate for financial losses suffered by the government.
Speaking to journalists, Kobakhidze said that since the formation of the new government on 8 February 2024, multiple measures had been taken to minimize corruption risks and ensure transparency in public administration.
“Approximately 20 million GEL has been recovered, and this money will go directly into the state budget, reimbursing losses caused by specific suspected corruption incidents,” the Prime Minister said.
Kobakhidze added that political accountability was only relevant if corruption could have been prevented earlier, but argued that the government had faced a challenging environment that limited its ability to deepen oversight before reforms were introduced.
He emphasized that the current administration had moved decisively since February:
“We have taken numerous steps to eliminate corruption - ensuring that government operations are fully transparent, including tenders, privatization, and every public procedure. This clearly shows our uncompromising stance against corruption,” he said.