ირაკლი კობახიძე - დღეს ქართველი ერის თანამედროვე დიდგორი არის ბრძოლა ქვეყნის საბოლოო გამთლიანებისა და სუვერენიტეტის განმტკიცებისთვის
დიდგორობა ქართველი ერის უდრეკი სულის, ერთიანობისა და გამარჯვების სიმბოლოა,
ყველა ერის ისტორიაში არსებობს თარიღები, რომლებიც არსებითად განსაზღვრავს მის მომავალს. 1121 წლის 12 აგვისტო სწორედ ასეთი თარიღია ჩვენთვის, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ დიდგორობის დღესასწაულთან დაკავშირებით გამართულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, ეს იყო ქართული სახელმწიფოს იდეისა და ამავდროულად ქრისტიანული ფასეულობების საბოლოო გამარჯვება.
"დღეს ჩვენი ისტორიის ერთ-ერთ უბრწყინვალეს თარიღს, დიდგორობას აღვნიშნავთ. ეს დღე ქართველი ერის უდრეკი სულის, ერთიანობისა და გამარჯვების სიმბოლოა. ყველა ერის ისტორიაში არსებობს თარიღები, რომლებიც არსებითად განსაზღვრავს მის მომავალს. 1121 წლის 12 აგვისტო სწორედ ასეთი თარიღია ჩვენთვის. ეს არ იყო მხოლოდ ბრძოლაში წარმატება; ეს იყო ქართული სახელმწიფოს იდეისა და, ამავდროულად, იმ ქრისტიანული ფასეულობების საბოლოო გამარჯვება, რომელსაც ეფუძნება მთელი ჩვენი კულტურა და ისტორია. რიცხობრივად უთანასწორო ომში დავით აღმაშენებლის სტრატეგიულმა ხედვამ, მებრძოლთა თავდადებამ და ერის ერთიანობამ შექმნა „ძლევაი საკვირველი“, რომელმაც არა მხოლოდ თავისუფლება მოუტანა ჩვენს ქვეყანას, არამედ საძირკველი ჩაუყარა საქართველოს ოქროს ხანას - პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, კულტურულ და საგანმანათლებლო აღორძინებას და ჩვენი ქვეყანა რეგიონის უძლიერეს სახელმწიფოდ აქცია”, - განაცხადა კობახიძემ.
მისი თქმით, დღეს, ქართველი ერის თანამედროვე დიდგორი არის ბრძოლა ქვეყნის საბოლოო გამთლიანებისა და სუვერენიტეტის განმტკიცებისთვის.
"დიდგორის მთავარი გაკვეთილი ყველა თაობისთვის უცვლელია - როდესაც ერი ერთიანია საერთო მიზნისთვის, ამოძრავებს საკუთარი სიმართლის რწმენა და ჰყავს ღირსეული წინამძღოლი, მისთვის დაუძლეველი დაბრკოლება არ არსებობს. დღევანდელ, გამოწვევებით აღსავსე მსოფლიოში, სწორედ ამას შეგვახსენებს უწმინდესის ბრძნული სიტყვები — „დიდგორი ჯერ კიდევ მოსაგებია“.
დღეს, ჩვენი თანამედროვე დიდგორი არის ბრძოლა ქვეყნის საბოლოო გამთლიანებისა და სუვერენიტეტის განმტკიცებისთვის; დღესაც გვიწევს ბრძოლა ჩვენი ქვეყნის დამოუკიდებლობის განმტკიცებისთვის, ასევე იმ ქრისტიანულ ფასეულობათა დასაცავად, რომელსაც არა მხოლოდ ჩვენი თვითმყოფადობა, არამედ მთელი ევროპული ცივილიზაცია ტრადიციულად ეფუძნებოდა და ეფუძნება ეფუძნება; ეს ბრძოლა მოითხოვს იმავე ერთობას, გონიერებასა და სამშობლოს ერთგულებას, რაც ცხრა საუკუნის წინ ჩვენმა დიდმა წინაპრებმა გვიჩვენეს. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენი ერთიანობით ამ სულისკვეთებით ჩვენ აუცილებლად მივაღწევთ ჩვენს ისტორიულ მიზანს. გილოცავთ დიდგორობას“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian PM marks Didgoroba as ‘symbol of national unity’, ‘victory’
Kobakhidze drew a parallel between the medieval battle and what he described as Georgia’s “modern Didgori”
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has described Didgoroba - the annual commemoration of the 1121 Battle of Didgori - as a “lasting symbol of the Georgian nation’s resilience, unity and triumph.”
Speaking at a ceremony marking the anniversary on Tuesday, Kobakhidze said the battle, fought on 12 August 1121, was not merely a military success but “the final victory of the idea of the Georgian state and of the Christian values on which our culture and history are founded.”
Outnumbered, the Georgian army under King David IV achieved what Kobakhidze called a “miraculous victory” that secured the country’s freedom and laid the foundations for its political, economic, cultural and educational “golden age,” making Georgia the strongest state in the region at the time.
Kobakhidze drew a parallel between the medieval battle and what he described as Georgia’s “modern Didgori” - the ongoing struggle for the country’s full territorial reunification, sovereignty and the protection of Christian values.
“When a nation is united around a common goal, driven by faith in its cause and led by a worthy leader, no obstacle is insurmountable,” he said, quoting the Georgian Patriarch’s words that “Didgori is yet to be won.”
The Prime Minister expressed confidence that unity and commitment would enable Georgia to achieve its “historic goal,” and concluded his address by congratulating citizens on the occasion of Didgoroba.