ირაკლი კობახიძე - დღეს, მისი უწმინდესობის გარდაცვალებიდან მე-9 დღეს, ეს ფასდაუდებელი მონაპოვარი ყველაზე ნათლად მოწმობს ილია მეორის ეპოქალურ მემკვიდრეობას
572
დღეს საქართველოს სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის ისტორიულ დღეს აღვნიშნავთ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებაშია აღნიშნული.
მისი თქმით, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის  უამრავ ღვაწლს შორის ერთ-ერთი უმთავრესი სწორედ დედაეკლესიის უძველესი ავტოკეფალიის მსოფლიო დონეზე აღიარებაა.
"წელს ეს საზეიმო თარიღი ეროვნული მწუხარებითაა დაჩრდილული - გამოვეთხოვეთ ერის სულიერ წინამძღოლს, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ს, რომლის უამრავ ღვაწლს შორის ერთ-ერთი უმთავრესი სწორედ დედაეკლესიის უძველესი ავტოკეფალიის მსოფლიო დონეზე აღიარებაა.
1917 წლის 25 მარტს ავტოკეფალიის გამოცხადებით ქართველმა ერმა ისტორიული სამართლიანობა აღადგინა. თუმცა, სრულყოფილ და საბოლოო გამარჯვებამდე სწორედ პატრიარქის უდიდესმა ძალისხმევამ მიგვიყვანა.
1990 წელს, მისი დაუღალავი შრომისა და უმაღლესი საერთაშორისო ავტორიტეტის შედეგად, მსოფლიო საპატრიარქომ ოფიციალურად ცნო ჩვენი ეკლესიის ისტორიული ავტოკეფალია და საპატრიარქო ტიტული. ეს იყო გადამწყვეტი ნაბიჯი არა მხოლოდ ეკლესიის გაძლიერების, არამედ ქართული სახელმწიფოს სუვერენიტეტის განმტკიცების საქმეში.
დღეს, მისი უწმინდესობის გარდაცვალებიდან მე-9 დღეს, როდესაც მთელი ქვეყანა გლოვობს, ეს ფასდაუდებელი მონაპოვარი - ჩვენი სულიერი და ეროვნული იდენტობის მყარი საფუძველი - ყველაზე ნათლად მოწმობს ილია მეორის ეპოქალურ მემკვიდრეობას.
გილოცავთ ამ ისტორიულ დღეს. ჩვენი ვალია, გავუფრთხილდეთ პატრიარქის დატოვებულ ერთობას და მისი ხსოვნისადმი უდიდესი პატივისცემით, ღირსეულად გავაგრძელოთ მისი გზა“, -  აღნიშნავს ირაკლი კობახიძე.

Kobakhidze described the anniversary as a historic date, while emphasising the late patriarch’s role in securing international recognition of the church’s status
Prime Minister Irakli Kobakhidze has said Georgia is marking the restoration of the autocephaly of the Georgian Orthodox Church under the shadow of national mourning for Ilia II.
In a statement on Wednesday, Kobakhidze described the anniversary as a historic date, while emphasising the late patriarch’s role in securing international recognition of the church’s status.
He noted that although the church restored its autocephaly in 1917, it was only in 1990, through Ilia II’s efforts, that the Ecumenical Patriarchate of Constantinople formally recognised it and granted the patriarchal title.
Kobakhidze said this achievement was significant not only for the church but also for strengthening Georgia’s sovereignty. He added that the anniversary, coinciding with the ninth day since Ilia II’s death, highlights what he described as the enduring legacy of the patriarch.
The prime minister called on the public to preserve unity and continue the path shaped by Ilia II’s leadership.