ირაკლი კობახიძე – ეფექტური მმართველობისა და წინდახედული პოლიტიკის შედეგად, საქართველომ 2021-2023 წლებში 9.7% ეკონომიკურ ზრდას მიაღწია საშუალოდ
ეფექტური მმართველობისა და წინდახედული პოლიტიკის შედეგად, საქართველომ 2021-2023 წლებში მნიშვნელოვან, 9.7 % ეკონომიკურ ზრდას მიაღწია საშუალოდ, –  ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მსოფლიო მთავრობათა სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, წინასწარი შეფასებით, 2024 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 9.5% შეადგინა.
“საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველოს ყველაზე სწრაფი ეკონომიკური ზრდა ექნება საშუალოვადიან პერსპექტივაში რეგიონისა და ევროპის ქვეყნებს შორის. საქართველოს უცხოური პირდაპირი ინვესტიციების და მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) თანაფარდობა ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია მსგავს ქვეყნებს შორის და 2022-2024 წლებში საშუალოდ 6%-ს აღემატება.
რეკორდული მაჩვენებლები დაფიქსირდა საქონლის ექსპორტსა და საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავლებში. 2024 წელს საქონლის ექსპორტი 7.8%-ით გაიზარდა და 6.6 მილიარდ დოლარს მიაღწია, ხოლო ტურიზმის შემოსავლებმა 7.3%-იანი ზრდა აჩვენა და ისტორიულ მაქსიმუმს – 4.4 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა“, – განაცხადა კობახიძემ.
მისივე თქმით, საქართველო ინარჩუნებს ინფლაციის ერთ-ერთ ყველაზე დაბალ დონეს უფრო ფართო რეგიონში, რაც კიდევ ერთხელ აჩვენებს მის ეკონომიკურ სტაბილურობას.
“დაბალი და სტაბილური ინფლაცია ძლიერ ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად შესაძლოა, განპირობებული იყოს პროდუქტიულობისა და პოტენციური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) გაუმჯობესებით“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgian PM hails his Government for “9.7% economic growth” in 3 years
Georgia’s Prime Minister, Irakli Kobakhidze, has praised his government’s efforts for delivering a “robust economic progress”, with the country achieving a “9.7% average growth between 2021 and 2023”.
Speaking at the World Governments Summit in Dubai, Kobakhidze highlighted that preliminary data suggested a “continued strong performance, with an estimated growth of 9.5%”.
The Prime Minister noted that Georgia’s economic growth was expected to outpace regional and European nations in the coming years, citing the International Monetary Fund’s forecast. He also emphasized Georgia’s foreign direct investment (FDI) achievements, with the FDI-to-GDP ratio among the highest in its peer group, projected to exceed 6% on average over the 2022-2024 period.
Kobakhidze also highlighted “record figures” in exports and tourism, with exports of goods increasing by 7.8% in 2024 to reach $6.6 billion, and tourism revenues climbing by 7.3%, breaking a “historical record” at over $4.4 billion.
Acknowledging the country’s “economic stability”, the Prime Minister pointed to Georgia’s “low inflation rate, one of the lowest in the region”, and attributed this to “strong productivity and GDP improvements”.
In his speech, Kobakhidze also touched on Georgia’s strategic role as a key international hub, positioned at the crossroads of Europe, Asia, the Middle East, and South Asia. He reiterated the country’s ambition to become a major digital hub and connectivity node between these regions.