ირაკლი კობახიძე - ევროკავშირში საქართველოსთან მიმართებით იღებენ აბსურდულ გადაწყვეტილებებს, აკეთებენ აბსურდულ განცხადებებს
არაფორმალური გავლენები არის ძალიან აქტუალური ევროკავშირის მასშტაბით, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, სწორედ არაფორმალური გავლენების შედეგია საქართველოსთან მიმართებით მიღებული აბსურდული გადაწყვეტილებები და განცხადებები.
"დღეს, რასაც ვხედავთ ჩვენ ევროკავშირში, როდესაც ისინი, მათ შორის, საქართველოსთან მიმართებით იღებენ აბსურდულ გადაწყვეტილებებს, აკეთებენ აბსურდულ განცხადებებს, ეს ყველაფერი არის არაფორმალური გავლენების შედეგი. აქაც, რასაც ჩვენ ვამბობდით მთელი ამ  პერიოდის განმავლობაში, იგივეს იმეორებენ კონკრეტული ადამიანები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან. ამაზე უნდა დაფიქრდეთ ალბათ ყველა“, -  განაცხადა კობახიძემ.

Prime Minister Irakli Kobakhidze has said that informal influences are a “highly relevant issue” across the European Union
Prime Minister Irakli Kobakhidze has said that informal influences are a “highly relevant issue” across the European Union, commenting on recent decisions and statements affecting Georgia.
Speaking to journalists on Friday, he argued that what he described as absurd measures and declarations concerning Georgia are the result of such informal pressures.
“What we are seeing today in the European Union, including decisions and statements regarding Georgia that are clearly absurd, is all a consequence of informal influences. Throughout this period, we have pointed out that the same pressures come from specific individuals in the United States. Perhaps everyone should reflect on this,” Kobakhidze said.