ირაკლი კობახიძე ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივან ალენ ბერსეს შეხვდა
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, ირაკლი კობახიძემ ხაზი გაუსვა ალენ ბერსეს ვიზიტის მნიშვნელობას და ევროპის საბჭოს მნიშვნელოვან წვლილს საქართველოში რეფორმების განხორციელებისა და ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის პროცესში.
შეხვედრისას საუბარი შეეხო საქართველოსა და ევროპის საბჭოს ნაყოფიერ თანამშრომლობას, ასევე – ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებს.
“ჩვენ გვქონდა ძალიან მეგობრული, პროდუქტიული შეხვედრა. ვისაუბრეთ ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე, საქართველოსა და ევროსაბჭოს თანამშრომლობაზე. შევთანხმდით, რომ გაგრძელდება მჭიდრო თანამშრომლობა ჩვენს ქვეყანასა და ევროსაბჭოს შორის. 90-იანი წლებიდან მოყოლებული ჩვენ გვაკავშირებს ძალიან მჭიდრო თანამშრომლობა. ჩვენი ინტერესია, რომ ეს თანამშრომლობა მაქსიმალურად აქტიურად გაგრძელდეს. პირადად გენერალური მდივნის როლი ამაში განსაკუთრებულია და დარწმუნებულები ვართ, ჩვენს ქვეყანას ექნება პირადად ბატონი ალენ ბერსეს მხარდაჭერა ყველა მიმართულებით“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
შეხვედრას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი, მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი და ევროპის საბჭოში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი თამარ ტალიაშვილი დაესწრნენ.

Georgian PM, Council of Europe Secretary General, meet in Tbilisi
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze met with Alain Berset, the Secretary General of the Council of Europe, to discuss the ongoing cooperation between Georgia and the Council, the Government press office said.
During the meeting, Kobakhidze emphasized the significance of Berset’s visit and the Council’s role in supporting Georgia’s reforms and European integration process.
The Prime Minister underscored the longstanding partnership between Georgia and the Council of Europe, which has been active since the 1990s. “We had a very friendly, productive meeting. We talked about the ongoing processes in the country, the cooperation between Georgia and the Council of Europe. We agreed that this cooperation will continue in a close and active manner,” Kobakhidze said. He further highlighted that Berset’s personal involvement would be crucial to supporting Georgia’s progress on its European path.
The meeting also focused on the future direction of Georgia’s reforms and its continuous engagement with the Council of Europe. “We are confident that our country will have the personal support of Mr. Alain Berset in all directions,” Kobakhidze added.
The meeting was attended by Georgia’s Foreign Minister Maka Botchorishvili, Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani, and Georgia’s Permanent Representative to the Council of Europe, Tamar Taliashvili.