ირაკლი კობახიძე - ილია მეორის გარდაცვალებით დასრულდა უდიდესი ეპოქა ჩვენი დედაეკლესიის და ქართული სახელმწიფოს ისტორიაში
უფლის, სამშობლოსა და ადამიანისადმი უანგარო მსახურებით ილია მეორემ სამუდამოდ დაიმკვიდრა ადგილი ჩვენი მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის უდიდეს მოღვაწეთა შორის, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძის სამძიმრის წერილშია აღნიშნული.
"სრულიად საქართველოს ვუსამძიმრებ ჩვენი ერის სულიერი მამის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია II-ის გარდაცვალებას.
მისი გარდაცვალებით დასრულდა უდიდესი ეპოქა ჩვენი დედაეკლესიის და ქართული სახელმწიფოს ისტორიაში. უწმინდესის მწყემსთავრობის პერიოდი ჩვენი ქვეყნისთვის ურთულეს, გარდამტეხ წლებს დაემთხვა. ამ ისტორიულ გზაზე იგი მუდმივად რჩებოდა ერის სულიერ წინამძღვრად და ერთიანობის სიმბოლოდ. პატრიარქმა საკუთარი სიბრძნით, მოყვასისადმი სიყვარულით, უსაზღვრო მოთმინებითა და მიტევების უნარით შეძლო ჩვენს გულებში რწმენის განმტკიცება.
უწმინდესის ღვაწლი სცდება წმინდა სასულიერო განზომილებას. ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნების, ტრადიციების გადარჩენისა და სახელმწიფოებრიობის განმტკიცების საქმეში ილია II-ის ღვაწლი ფასდაუდებელია. უფლის, სამშობლოსა და ადამიანისადმი უანგარო მსახურებით მან სამუდამოდ დაიმკვიდრა ადგილი ჩვენი მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის უდიდეს მოღვაწეთა შორის.
გულწრფელ სამძიმარს ვუცხადებ საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალიურ მართლმადიდებელ ეკლესიას, წმინდა სინოდს, მღვდელმთავრებს, მრევლს და თითოეულ თანამოქალაქეს. ჩვენი და ყველა მომავალი თაობის ვალია, ღირსეულად გავუფრთხილდეთ ჩვენი სულიერი მამის უდიდეს მემკვიდრეობას.

PM Kobakhidze concluded by urging Georgians and future generations to honor and preserve the Patriarch’s legacy, adding “may his memory remain eternal"
Prime Minister Irakli Kobakhidze has expressed his condolences to the Georgian Orthodox Church and the nation following the death of His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II.
In his statement, Kobakhidze said “With the passing of our spiritual father, His Holiness, Catholicos-Patriarch Ilia II, an extraordinary era in the history of our Church and state has come to an end. His leadership coincided with some of the most challenging and transformative years for Georgia. Throughout this historical journey, he remained the spiritual guide and symbol of unity for our people. Through his wisdom, love for others, boundless patience, and capacity for forgiveness, he strengthened the faith in our hearts.”
The PM added that the Patriarch’s contributions went beyond the spiritual realm, playing a critical role in preserving national identity, protecting traditions, and reinforcing statehood. “Through his selfless service to God, the homeland, and humanity, Ilia II has secured his place among the greatest figures in our multi-century history,” he said.
Kobakhidze concluded by urging Georgians and future generations to honor and preserve the Patriarch’s legacy, adding “may his memory remain eternal.”