ირაკლი კობახიძე - ინფრასტრუქტურის სამინისტროში მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის გეგმა გადაჭარბებით, 107 პროცენტით შესრულდა
ინფრასტრუქტურის სამინისტროში მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის გეგმა გადაჭარბებით, ხარჯების ნაწილში, 107 პროცენტით შესრულდა, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
"შევეხები ასევე ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გეგმის შესრულებას. მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის გეგმა გადაჭარბებით, ხარჯების ნაწილში, 107 პროცენტით შესრულდა. მოგეხსენებათ, რომ კორუფციის პრევენციის მიზნით და არასწორი პრაქტიკის პრევენციის მიზნით, შარშან დაგვჭირდა მთელი რიგი ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერება, შედეგად, შარშან დაუხარჯავი დარჩა დაახლოებით 400 მილიონი ლარი, რომელიც სამინისტროს წლევანდელ ბიუჯეტზე გადმოვიდა და ამ ფონზე, რა თქმა უნდა, ამ თანხების გადაჭარბებით 107 პროცენტით ათვისებას აქვს განსაკუთრებული მნიშვნელობა როგორც ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების კუთხით, ისე ჩვენი ეკონომიკის ზრდის სტიმულირებისთვის.
მადლობა მინდა, გადავუხადო ინფრასტრუქტურის მინისტრს გეგმის გადაჭარბებით შესრულებისთვის“, - განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze noted that the overspending reflected the utilisation of funds carried over from last year
Prime Minister Irakli Kobakhidze on Wednesday said Georgia’s Ministry of Infrastructure had exceeded its first-quarter spending plan by 107 percent.
Speaking at a government meeting, Kobakhidze noted that the overspending reflected the utilisation of funds carried over from last year.
He said that to prevent corruption and improper practices, several infrastructure projects were paused last year, leaving approximately 400 million lari unspent. These funds were transferred to the ministry’s 2026 budget.
“In this context, exceeding the allocated budget by 107 percent is particularly significant, both for advancing infrastructure projects and for stimulating economic growth,” the prime minister said.
He thanked the Minister of Infrastructure for the ministry’s performance and for successfully implementing the budget plan ahead of schedule.