ირაკლი კობახიძე - ჯერ აღიარონ ლეგიტიმაცია და ქართველი ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლების იურისდიქცია, მერე ყველაფერზე შეიძლება ლაპარაკი
მსოფლიოში არის რამდენიმე სახელმწიფო, რომელიც არ აღიარებს საქართველოს ხელისუფლების ლეგიტიმაციას ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიის 20 პროცენტზე და ქვეყნის შიგნით არიან პოლიტიკური ძალები, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმაციას და იურისდიქციას 100 პროცენტზე, ჩვენ ვერ ვიქნებით ლოიალური ასეთი პოლიტიკური ძალების მიმართ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, რადიკალური ოპოზიციის წარმომადგენლებმა ჯერ აღიარონ ქართველი ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლების იურისდიქცია, მერე ყველაფერზე შეიძლება ლაპარაკი.
"9 პარტია გამოვიდა, გამოაქვეყნეს რაღაც მანიფესტი და საუბრობდნენ რაღაც არალეგიტიმური რეჟიმის დამხობაზე, პირდაპირ მანიფესტში უწერიათ. ასეთ ხალხს როგორ უნდა ველაპარაკოთ. ჯერ დაარწმუნონ ეს ადამიანები, რადიკალური ოპოზიციის წარმომადგენლები, რომ მათ უნდა აღიარონ ამ ქვეყანაში ხელისუფლების ლეგიტიმაცია, იურისდიქცია. მე კიდევ ერთხელ მინდა, გავიმეორო, რომ მსოფლიოში არის რამდენიმე სახელმწიფო, რომელიც არ აღიარებს საქართველოს ხელისუფლების ლეგიტიმაციას ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიის 20 პროცენტზე და ქვეყნის შიგნით არიან პოლიტიკური ძალები, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმაციას და იურისდიქციას 100 პროცენტზე. ჩვენ ვერ ვიქნებით ლოიალური ასეთი პოლიტიკური ძალების მიმართ. ჯერ აღიარონ ლეგიტიმაცია და ქართველი ხალხის მიერ არჩეული ხელისუფლების იურისდიქცია, მერე ყველაფერზე შეიძლება ლაპარაკი. ისინი არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმაციას 2020 წლიდან მოყოლებული, ეს არის კომპლექსური პრობლემა. ჯერ დაარწმუნონ ეს ადამიანები, რომ უნდა მოიქცნენ კარგად, მერე ვისაუბროთ ყველაფერ დანარჩენზე“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Saturday said representatives of the country’s radical opposition must first recognise the legitimacy and jurisdiction of the Government elected by the Georgian people before any dialogue can take place.
Speaking to journalists, the Prime Minister added while several countries in the world do not recognise the authority of Georgia over 20 per cent of its territory, there are also political forces within the country that refuse to recognise the Government’s legitimacy across the entire territory.
“In the world there are several states that do not recognise the legitimacy of Georgia’s Government over 20 per cent of our territory and inside the country there are political forces that do not recognise the Government’s legitimacy and jurisdiction over 100 per cent. We cannot be loyal to such political forces,” Kobakhidze said.
He referred to a manifesto recently published by nine opposition parties, which he said included references to overthrowing what they described as an illegitimate regime.
“Nine parties issued some manifesto and spoke about overthrowing an illegitimate regime — it is written directly in the manifesto. How are we supposed to talk to such people?” he said.
Kobakhidze said representatives of the radical opposition should first acknowledge the authority of the Government elected by the Georgian people.
“First they must recognise the legitimacy and the jurisdiction of the Government elected by the Georgian people and then we can talk about everything else,” the Prime Minister said.
He added that the opposition has refused to recognise the Government’s legitimacy since 2020, describing the issue as a complex political problem.