ევროსაბჭოს რეზოლუციაში ასეთი რაღაც წერია, რომ კონფლიქტი ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებების ფაზაში გადავიდა სააკაშვილის რეჟიმის მიერ ცხინვალის დაბომბვის შემდეგ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებები ნიშნავს ომს - კონფლიქტი ომში გადაიზარდა ნიშნავს იმას, რომ სააკაშვილის რეჟიმმა დაიწყო ომი.
"რეზოლუციაში სააკაშვილის რეჟიმი არ წერია სამწუხაროდ, ქართული მხარე წერია, მაგრამ მე სხვანაირად ვციტირებ - მანამდე ეს წერია, ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებების ფაზაში კონფლიქტი გადავიდა. ფართომასშტაბიანი საომარი მოქმედებები ნიშნავს ომს - კონფლიქტი ომში გადაიზარდა ნიშნავს იმას, რომ სააკაშვილის რეჟიმმა დაიწყო ომი და ეს წერია სიტყვასიტყვით ევროსაბჭოს რეზოლუციაში, რასაც სამარცხვინოდ ხელი მოაწერეს. მერე სხვა სიტყვებიც წერია, საუბარია იქ რუსეთის პასუხზე. ცხინვალის დაბომბვას მოჰყვა რუსეთის პასუხი და ამას ხელი მოაწერეს“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

A Council of Europe resolution states that the conflict entered a phase of large-scale hostilities following the shelling of Tskhinvali by the Saakashvili government, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to Kobakhidze, “large-scale hostilities” effectively means war and, therefore, saying that the conflict escalated into war means that the Saakashvili government started it.
“Unfortunately, the resolution does not say ‘the Saakashvili regime’; it says ‘the Georgian side,’ but I phrase it differently when I quote it. It states that the conflict entered the phase of large-scale hostilities. Large-scale hostilities mean war. Saying that the conflict escalated into war means that the Saakashvili regime started the war, and this is stated word for word in the Council of Europe resolution, which they disgracefully signed,” Kobakhidze said.
“The resolution goes on to say other things as well, including referring to Russia’s response. It says that the shelling of Tskhinvali was followed by Russia’s response, and they signed off on that,” the Prime Minister added.