ირაკლი კობახიძე მთავრობის წევრებთან ერთად, სამების ტაძარში, ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული პირების სამოქალაქო პანაშვიდზე იმყოფებოდა
587
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, მთავრობის წევრებთან ერთად, სამების ტაძარში, ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების სამოქალაქო პანაშვიდზე იმყოფებოდა.
ირაკლი კობახიძემ დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო და მათ ოჯახებს მიუსამძიმრა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის თანამშრომლობით, ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ამჯერად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 11 პირის იდენტიფიცირება და ოჯახებისთვის დაბრუნება მოხერხდა, მათგან 2 სამხედრო პირი და 9 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
იდენტიფიცირებულ პირებს, ოჯახების გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა რეგიონში, საგვარეულო სასაფლაოებზე დაკრძალავენ.

Georgian leaders attend memorial service for victims of Abkhazia war missing persons cases
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze and members of the government attended a civil memorial service at the Holy Trinity Cathedral of Tbilisi for individuals missing since the armed conflicts in Abkhazia during the 1990s whose remains were recently returned.
Kobakhidze paid tribute to the victims and offered condolences to their families.
According to the State Minister’s Office for Reconciliation and Civil Equality, the identification and return of 11 missing persons was carried out within a coordination mechanism involving Georgian and Abkhaz participants, with the support of the International Committee of the Red Cross.
Among those identified were two military personnel and nine civilians.
Officials said the identified individuals would be buried in family cemeteries across different regions of Georgia, in accordance with the wishes of their relatives.
Efforts to identify and repatriate people missing from the conflicts in Abkhazia and Tskhinvali have continued for years through humanitarian mechanisms supported by international organisations.